Bir ABD First Lady’si İlk Defa Çin’i Tek Başına Ziyaret Etti

Pekin, Çin- 21 Mart, First Lady Michelle Obama ve annesi Marian Robinson, Çin Başkanı Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan ile birlikte (Andy Wong-Pool/Getty Images)
Pekin, Çin- 21 Mart, First Lady Michelle Obama ve annesi Marian Robinson, Çin Başkanı Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan ile birlikte (Andy Wong-Pool/Getty Images)

PEKİN—Michelle Obama Çin’e yaptığı ziyaret ile Çin’i tek başına ziyaret eden ilk ABD First Lady’si oldu. Obama, bir hafta sürecek olan ziyaretinin ilk günü olan Cuma günü Çin Başkanı Xi Jinping ile buluşarak dünyanın en büyük iki ekonomisinin daha güçlü bağlar kurmakta olduğuna dair sinyaller verdi.

Michelle Obama, kendisine eşlik eden Xi Jinping’in eşi Peng Liyuan ile Pekin’deki bir liseyi ve eski İmparatorluk Sarayı’nı ziyaret etti. Ardından, devlet misafirhanesinde gerçekleşen Xi Jinping ve eşi ile Michelle Obama arasındaki resmi buluşmaya, first ladyinin kızları ve annesi de katıldı.

Xi Jinping buluşmada, “Eşiniz ile kurduğumuz güçlü iş ilişkileri ve kişisel arkadaşlığa değer veriyorum” dedi ve Başkan Obama ile telefon görüşmeleri ve karşılıklı yazışmalarla yakın temas halinde olduklarını ifade etti.

First Lady Obama ise kendisi ve ailesi için verilen sıcak resepsiyona teşekkür ederek Çin’de geçirdikleri ilk günün harika olduğunu belirtti.

Bu buluşma, First Lady’nin resmi yolculuk planında bulunmamasına rağmen bekleniyordu. Çin Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü Amerikan Araştırmaları Bölünü yöneticisi Teng Jianqun bu buluşma ile ilgili olarak, “Başkan Xi’nin kendisi ile buluşması mantıklı çünkü bu ev sahibinin eşinin misafiri ile buluşması bir etiket meselesidir” dedi. Aynı zamanda Michelle Obama’nın Başkan Barrack Obama adına bir elçilik görevini üstlenmiş olabileceğini ifade etti.

Michelle Obama’nın ziyareti, Xi ve Obama arasında Lahey’de yapılacak olan ve oldukça zorlu meselelerin ele alınacağı nükleer güvenlik zirvesi öncesinde bir yakınlaşma olarak görülüyor.

Teng Jianqun, first lady Obama’nın Çin’i tek başına ziyareti ile tarihte bir ilki de gerçekleştirdiğini söyledi.

Michelle Obama’nın yardımcıları, First Lady’nin yedi günlük üç şehri kapsayan ziyaretinin eğitimi ve kişisel fikir alış verişlerini kapsadığını fakat kendisinin tartışmalı konulara girmeyeceğini söyledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.