Bir İsrailli’ye Karşılık 1027 Filistinli

Şalit’in babası Noam ve annesi Aviva, İsrail Cumhurbaşkanı Peres tarafından Cumhurbaşkanlığı resmi konutunda kabul edilirken (Todras-Whitehill-Pool/Getty Images)

İsrailli asker Gilad Şalid 5 yıl önce Filistin tarafından esir alınmıştı. 5 yıl boyunca süren pazarlık sonrasında Filistin ve İsrail Gilad Şalit’in geri iade edilmesi konusunda anlaştılar. Mısır’ın başkenti Kahire’de yapılan pazarlık sonucu iki tarafta esir değişimi konusunda anlaştı.

Yapılan anlaşmada Gilad Şalit karşılığında 1027 Filistinli serbest bırakılacak. İsrail’de düzenlenen basın toplantısında Binyamin Netanyahu, Şalid’in birkaç gün içinde evine döneceğini açıkladı.

5 yıldır esir değişimi iki ülke arasında konuşulduğu halde bir türlü nihai karara varılamamıştı. İsrail basını  Başbakan Erdoğan’ın gösterdiği çabalardan bahsetti. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon  Peres ise, Başbakan Erdoğan’ın izlediği tutumun kendisi için büyük sürpriz olduğunu belirterek, “Her şeyi bir yana bıraktılar. İnsani boyutu siyasi boyuttan önde tuttular” dedi.

Yapılan anlaşma uyarınca bir hafta içinde 450 Filistinli mahkumun ve  kalan Filistinlilerin iki ay içinde serbest bırakılacağı bildirilirken, Gilad Şalit’in İsrail’e hangi aşamada iade edileceği şimdilik belirsiz.

Şalit’in babası Noam, annesi Aviva, kardeşi Joel ile kız arkadaşı, İsrail Cumhurbaşkanı Peres tarafından Cumhurbaşkanlığı resmi konutunda kabul edildi.

İsrail Cumhurbaşkanı, takas anlaşmasını “önemli, doğru ve cesur bir karar” olarak nitelendirirken, İsrail Başbakan Binyamin Netanyahu’ya karara varması, gösterdiği liderlik ve sorumluluktan ötürü teşekkür etti.

Peres, bu anlaşma için gayret sarf eden Mısır hükümetinin yanı sıra Alman hükümetine de çabalarından dolayı teşekkür etti.

Anlaşma hem Tel Aviv hem de Gazze sokaklarında sevinçle karşılandı. Anlaşma sonrası sokaklara dökülen Gazze’liler, kornalar çalarak, havaya ateş açarak ve sloganlar atarak kutlamalar yaptılar.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.