Bir Şairle Evli Olmanın Tehlikeleri: Wang çiftinin hikâyesi

Wang çifti çocuklarıyla birlikte (Fotoğraf: Da Ji Yuan)

Wang Zhang, Tibetlilerin, Uygurların, Hong Kong demokrasi aktivistlerinin ve Falun Gong uygulayıcılarının uğradığı zulme karşı çıktığı için mahkûm edildi. Aynı şekilde karısı da, ona yardım etmek istediği için cezalandırıldı.

Wang Li ile Çin’de tanınmış bir şair olan kocası Wang Zang’ın hikâyesini anlatan ‘Bitter Winter’ web sitesinde, “Bir şairle evlenirsen hapse girersin” başlıklı bir haber paylaşıldı.

Muhalif şair Çin’de birçok defa tutuklanarak hapis cezasına çarptırıldı. Bunun sebebi Zang’ın sanatsal yeteneğini, Çin’de ezilen ve zulüm gören Tibetliler, Uygurlar, Falun Gong Uygulayıcıları ve Hong Kong demokrasi aktivistlerinin sesini duyurmak için kullanmasıdır.

Aileye Ceza

11 Kasım’da Zang ve eşi tekrar hapis cezası aldı. Kendisi dört yıl, karısı iki buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı. Şu anda serbest olan Bayan Li, itiraz dilekçesi vererek eşinin serbest bırakılmasını talep ediyor. Ayrıca kocasının özgür kalması için, bir sosyal medya kampanyası başlattı.

Wang Zhipeng, Bitter Winter Sosyal Medya Platformunda: “Muhalif bir şairle evlenmek, Çin’de iyi bir fikir değildir. Şiddetli depresyonlar geçirebilir ve uzun süren zorbalık sonrasında hapsi boylayabilirsiniz” diye yazdı.

Wang Zang ilk olarak 2003 yılında, henüz 18 yaşında iken, Çin’de iyi bilinen Küçük Prens adlı kitabın içeriğine atıfta bulunan şiirler yayınlamaya başladı. 2005 yılında Bağımsız Çin PEN-Merkezi’ne üye oldu ve 20 yaşında ilk kez ev hapsine mahkûm edildi. Muhalif şiirler yazmaya devam ettiği için 2006 ve 2007 yıllarında iki kez tutuklandı ve tekrar ev hapsi cezasına çarptırıldı.

Sonraki yıllarda zulüm gören azınlıklarla dayanışması arttı. Özellikle Tibetli Budistler, Uygur Türkleri ve Falun Gong uygulayıcılarının uğradığı zulme karşı duruş sergiledi. 2014 yılında Hong Kong’daki demokrasi yanlısı harekete desteğini ifade ettiğinde, ÇKP daha sert önlemlere başvurdu: 1 Ekim 2014’te bir düzine polis memuru, hiçbir yasal dayanak olmadan Wang Zang’ın Pekin’deki evine baskın düzenledi ve onu tutukladı. Zhang, Temmuz 2015’te tekrar serbest bırakıldı. Hapis tutulduğu süre boyunca, sistematik bir biçimde zulüm ve işkence gördüğünü söyledi.

Çocuklarınızı öldüreceğiz tehdidi

Zhang’ın 2014 yılında tutuklanmasının ardından, polis tarafından Bayan Li’ye kocası aleyhine ifade vermesi için baskı yapıldı ve çok daha ileriye giderek çocuklarını öldürmekle tehdit ettiler. Bayan Li daha sonraki bir tutuklama sırasında, “devlet otoritesini yıkmaya teşvik” suçundan mahkûm edildi.

Zang, hala şiir yazmaya devam ediyor ve şiirlerini zulüm görmüş insanlara ve yakınlarına armağan ediyor. Bunlara 1989 Tiananmen Meydanı katliamında kızlarını ve oğullarını kaybeden ve hala adalet talep eden “Tiananmen Anneleri” de dâhil.

Zhipeng, “ÇKP, zulüm gören azınlıkları destekleyen bağımsız sanatçıları ve şairleri ‘tehlikeli’ olarak kategorize ediyor. Bu sebeple sanatçıları ve şairleri tutuklayıp, sistematik bir şekilde ceza evlerinde işkenceye tabi tutuyor” sözleriyle durumu özetliyor.

Yazan: Epoch Times
Çeviren: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.