“Birkaç yıl sonra AB, Türkiye’yi üye yapmak için çalışmaya başlar””

KOPENHAGDanimarka’nın eski Dışişleri Bakanı Mogens Lykketoft, “Bugün, Türkiye Avrupa Birliğine girmek için mücadele ediyor, birkaç yıl sonra Avrupa Birliği Türkiye’yi üye yapmak için çalışmaya başlar.” dedi.

Başkent Kopenhag yakınlarındaki Albertslund Türk Kültür Derneği’ni ziyaret eden eski bakan Türkiye’nin son 10 yıl içerisinde büyük bir atılım gerçekleştirdiğini söyledi.

Muhalefetteki Sosyal Demokrat Partinin önde gelen isimlerinden biri olan Milletvekili Mogens Lykketoft, Türkiye’nin özellikle ekonomi ve dış politika alanında ciddi bir gelişim içerisinde olduğunu belirterek, bu değişimin nereden bakılırsa bakılsın fark edileceğini söyledi.

1993 ile 2001 yılları arasında maliye ve dışişleri bakanlığı görevlerini üstlenen Mogens Lykketoft, 2011 yılında gerçekleştirilecek genel seçimlerden sonra yeniden bakan olmaya hazırlanıyor.

Öte yandan Albertslund Türk Kültür Derneği Başkanı Doğan Polat, Danimarka’da yaşayan Türkiye kökenli insanların siyasilerle diyalogu arttırması gerektiğini söyledi. Mogens Lykketoft’un Danimarka’nın hatırı sayılır politikacılarından biri olduğunu ve 2011 seçimlerinden sonra büyük ihtimalle bakan olacağını belirten Polat, “Kendisiyle bir araya gelmek, sorunlarımızı ve isteklerimizi direkt kendisine iletmek istedik.” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.