Birleşik Devletler Adalet Bakanlığı Ayırımcılık Yaptığı için Bir Çin Restorantına Ceza Verdi

Lucky Loy Restoranı çalışanları Falun Gong uygulayıcısı Bayan Sun ve arkadaşını restoran dışına çıkartırken (Evan Mantyk/The Epoch Times)

The Epoch Times (USA) – Birleşik Devletler Adalet Bakanlığı  yemek yemek isteyen Falun Gong uygulayıcılarına karşı ayırımcılık yaptığı için bir Çin restoranına para cezası verdi.

“Luck Joy Restaurant”ının sahibinin, üzerinde ingilizce “Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü” yazılı olan bir t-shirt giymiş olan bir Falun Gong uygulayıcısını zorla restorandan dışarı çıkardığı  Adalet Bakanlığı Doğu New York Yurttaş Haklarını Koruma Yasal Dairesi Yetkilileri tarafından tespit edildi ve bakanlık yetkilisi Thomas Perez:” Sadece egzersizden başka bir şey yapmayan ve inandıkları şeylerle ilgili bir mesajın yazılı olduğu t-shirtleri giyen insanların bir restorandan atılmalarının utanç verici olduğunu.”kaydetti.

New York Yurttaş Haklarını Koruma Yasal Dairesi kişilerin inanç özgürlüklerini bir uçtan diğer uca kadar bütün ülkede koruyacaklarını ve bunun karşısında olan herkes ile ilgili gerekenlerin yapılacağını belirtti.

Restoranın sahibi Wu Xiaorong Falun Gong uygulayıcılarına karşı ayırım yaptığını kabul ederek, Yurttaş Haklarını Koruma Yasal Dairesinde bir sözleşme imzaladı. Ayrıca iki Falun Gong uygulayıcısına ayrı ayrı 7000$ tazminat ödeyecektir.

Çince ve İngilizce olarak imzaladığı sözleşmede Wu ve restoran çalışanlarının ayırımcılık yapmamak ile ilgili tüm yasalara uyacağı ve bu konuda eğitimlere katılacağı konusu açık ve net ifadelerle belirtilmiştir. Ayrıca restorant Falun Gong uygulayıcılarına ya da her hangi bir kişi yada guruba karşı ayırımcılık yapıp yapmadığı zaman zaman test edilecektir.

“Çin Komünist Partisi geniş çapta halka yayılmış olan Falun Gong’u 1999 yılında yasakladı. Falun Gong genellikle parklarda yapılan bir egzersiz ve meditasyon uygulamasıdır. Uygulayıcıları yaşamda kendilerine “Doğruluk,Merhamet ve Hoşgörü” ilkelerini rehber olarak alırlar. Son derece barışcıl bir uygulama olan Falun Gong uygulamasının yasaklanmasından sonra işkencelere maruz kalan ve Çin’de sayıları 100 milyonlara ulaşan Falun Gong uygulayıcıları Falun Gong’un iyi olduğunu ve bu işkencenin insan haklarına aykırı olduğunu Çin yetkililerine ve dünyaya sadece barışçıl bir şekilde anlatmak konusunda ısrar ve çabalarını sürdürmektedirler.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.