Birleşmiş Milletler Gözünü Çin’deki İnsan Hakları İhlallerine Çevirdi

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, Çin’deki yeni yasal düzenlemelerin kişisel hak ve özgürlükleri daha da kısıtlamasından endişe ettiklerini dile getirdi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, Çin’deki yeni düzenlemelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. El Hüseyin, Pekin yönetiminin yeni ulusal güvenlik yasasına tepki göstererek, yasanın temel hak ve özgürlükleri daha fazla kısıtlayabileceğini söyledi. Yasanın mutlak ifadeler ve sert önlemler içerdiğini vurgulayan El Hüseyin, yöneticilerin yetkilerinin daha da arttırıldığına dikkat çekti. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri, yasanın bu haliyle Çin’deki tüm vatandaşların temel hak ve özgürlüklerine ciddi kısıtlamalar getirecek bir döneme kapıları sonuna kadar açtığını belirtti.

Geçtiğimiz hafta Çin’de kabul edilen Ulusal Güvenlik Yasası, uzay çalışmaları, güvenlik ve toprak bütünlüğü, çevre, teknoloji ve gıda güvenliği gibi birçok başlık altında sıkı kontroller getiriyor.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.