Birleşmiş Milletler İranlı Blogcunun Ölüm Nedenini Sorguluyor

Tutuklanmasından bir hafta sonra ailesine ölümü bildirildi

New York’ta Mahmud Ahmedinejad’ın yaptığı ziyareti protesto eden göstericiler (Timothy A. Clary/AFP/Getty Images)

Sattar Beheshti, İran’da hükümetin İnsan Hakları durumunu eleştirdikten sonra geçen ay gözaltına alınmıştı. Tutuklanmasından bir hafta sonra İranlı yetkililer Beheshti’nin ölümünü bildirdiler. Beheshti’nin gözaltı sırasında işkence altındayken öldürüldüğünden şüpheleniyor.

İran’da Sattar Beheshti, Facebook ve kendi blogunda paylaştığı siyasi ve sosyal meselelerden dolayı gözaltına alınmıştı.

Olay kamuoyunun dikkatini çekince yetkililer 35 yaşındaki blogcunun ölümüyle ilgili olmadıklarını açıkladılar. Fakat şimdi Birleşmiş Milletler blogcunun ölümüyle ilgili sorularına cevap istiyor.

İnsan hakları konusunda BM’nin raportörü olan Ahmet Şehid, “Böyle potansiyel ve korkunç suçları işlemekten sorumlu olan kişilerin açığa çıkarılması ve teslim olması şarttır, aksi takdirde bu durum cezasız bir kültür oluşmasına sebep olacaktır” dedi.

“İşkenceye karşı tolerans sıfır olmalıdır” diye ekledi.

Sorgusuz sualsiz tutuklandıktan sonra Tahran’ın Kahrizak cezaevinde işkence görüldüğü iddia ediliyor.

Beheshti, ilk önce Tahran’daki Evin hapishanesinde bir gece geçirmiş ve kendisine karşı kötü muamele yapıldığına dair cezaevi yetkililerine şikayet mektubu yazmıştı. Mektubunda sorgusundan hemen sonra dövüldüğünü ve uzuvlarından tavana asıldığını belirtmişti.

Tutuklanmadan bir gün önce blogunda, “Dün beni tehdit ettiler, annen yakında siyah giyecek çünkü sen koca çeneni kapatmıyorsun” diye yazmıştı.

BM özel raportörü Christof Heyns, “Birey devlet tarafında gözaltında iken yaralnaması sonucu öldüğünde bu o devletin sorumluluğundadır” dedi.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.