Birleşmiş Milletler Özel Raportörü Zulüm Sonucu Ölüm Olaylarını Belgeledi

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyinin yıllık raporunda özel Raportör Philip Alston, Çin Komünist rejimine hukuk gücünün dışında, kısa ya da keyfi uygulamalar sonucu meydana gelen 20 ölüm olayını sordu. TONY KARUMBA Getty Images

Çin Komünist rejiminin keyfi olarak alıkoyarak öldürdüğü insanlar uzun bir süredir dünya tarafından kınanmaktadır. Özellikle geçmiş 10 yıl boyunca süren zulüm uygulaması sırasında çok fazla sayıda Falun Gong uygulayıcısının ölmesi halkın dikkatini çekmektedir. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyinin yıllık raporunda özel Raportör Philip Alston, Çin Komünist rejimine hukuk gücünün dışında, kısa ya da keyfi uygulamalar sonucu meydana gelen 20 ölüm olayını sordu. Bu ölüm olaylarından 16 dosya Falun Gong uygulayıcılarına aittir.

 

Raportör Alston: “Çin’de gözaltında gördükleri işkenceler sonucu 16 Falun Gong uygulayıcısının öldüğüne dair iddialara dayanan dosyalarda sunduğumuz bilgilere Hükümetinizin dikkat göstermesini diliyoruz. Ölümlerin her biri farklı koşullar altında meydana gelmesine rağmen kurbanların hepsi Falun Gong uygulayıcısıdır ve onların hepsi devletin asayiş ofislerinin nezareti altında ya da gözaltından serbest bırakıldıktan çok kısa bir süre sonra ölmüşlerdir. Konuyla ilgili bu tutuklama ve ölümlerin sadece Falun Gong uygulayıcıları ve onların faaliyetleri ile ilgisi olanları kapsadığı ifade edilmektedir. Bu mektubun ekinde 16 olayın her birine ait ayrıntılı bilgilerine yer verdik.” dedi.

Kaynak: http://tr.clearharmony.net/articles/201003/7339.html

Bu raporun tamamını http://ap.ohchr.org/documents/dpage_e.aspx?m=103 adresinden indirebilirsiniz.

Çince metin: http://minghui.ca/mh/articles/2010/2/21/218572.html

İngilizce metin: http://www.clearwisdom.net/html/articles/2010/2/24/114914.html

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.