Blinken, İsrail Başbakanı Netanyahu İle Görüştü

İsrail ile Hamas arasındaki ateşkesin ardından Ortadoğu turuna çıkan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüşerek ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD Dışişleri Bakanı, İsrail ile Hamas arasındaki 11 günlük savaşın 21 Mayıs’ta ateşkese bağlanması sonrası Ortadoğu turuna çıkarak, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüştü.

İkili ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Blinken kısaca şu sözleri sarfetti;

* Başkan Joe Biden, beni, İsrail’in güvenliğine ABD’nin bağlılığını göstermek, daha büyük çaplı güvenlik için çalışmaya başlamak, Batı Şeria ile Kudüs’te gerilimi düşürmek ve yanısıra Gazze’nin yeniden inşasını görüşmek için gönderdi. 

* Gazze’den atılan roketlere karşı İsrail’in kendini savunma hakkına ABD’nin tam desteğini Biden net biçimde ifade etti.

* Aynı zamanda Filistin halkı ve Filistin Yönetimi ile ilişkileri yeninden inşa etmek için de geldim.

* Washington, İran’la nükleer anlaşma konusunda İsrail’le görüş alışverişi içinde.

* Şiddete geri dönüşü önlemek için altında yatan bir dizi neden ve zorluğa yanıt vermeye yönelik yaratılan alanı kullanmak zorundayız. Bu da Gazze’deki vahim insani duruma el atıp yeninden inşaya girişmekle başlar.

* ABD, Gazze’nin yeniden inşasına uluslararası katkı toplamak için çalışacak ve bizzat önemli katkıda bulunacaktır. 

* İsrail ile ABD arasında perde arkasındaki yoğun görüşmeler, ateşkesin sağlanmasına yardımcı oldu. Şimdi ateşkesin üzerine inşa etme vakti. Bu da her iki tarafın kayıplarının derinliğini tanımakla başlamak zorunda. 

* Şiddete geri dönüşü önlemek için çok geniş çaplı insani meydan okumalara karşılık vermek zorundayız. Gazze’nin yeniden inşa edilmesi gerekiyor, ama aynı zamanda Hamas’ın yeniden inşa yardımlarından faydalanmamasını sağlamak lazım. Bunun için ortaklarımızla yakın çalışma yürüteceğiz.

* Batı Şeria ve Gazze’de Filistinliler için fırsatları genişletmek gerektiğinin tanınması lazım. Buna daha istikrarlı bir ortamı geliştirecek yatırımlar dahil.

* İsraillilerle Filistinlilere daha iyi bir istikamet oluşturmak için her iki taraftaki liderlerin atması gereken diğer adımları Netanyahu ile ele aldık. 

* Başkan Biden’in dediği gibi, Filistinlilerin ve İsraillilerin eşit derecede güvenli ve emniyetli yaşamayı, eşit özgürlük, fırsat ve demokrasi ölçütlerinden yararlanmayı, onurlu muamele görmeyi hak ettiklerine inanıyoruz.

* (Bazı İsrail şehirlerinde patlak veren Araplarla Yahudiler arasındaki şiddete atıfla) Toplumlar arası huzursuzluk hakkında Netanyahu ile konuştuk. Bu yaraların iyileştirilmesi her düzeyde liderlik gerektirmektedir.

* ABD’de Yahudi karşıtı saldırılarda şok edici patlama yaşandı, Biden bunu kınadı.

Netanyahu:

* Hamas ateşkesi ihlal ederse İsrail çok güçlü şekilde yanıt verecektir. 

* Gazze’deki insani koşulların nasıl düzeltilebileceğini Blinken ile konuştuk.

Kudüs’ün ardından Batı Şeria’daki Ramallah’a geçerek Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile biraraya gelecek olan Blinken, turunu ateşkesin arabulucusu Kahire ve Amman’la tamamlayacak.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.