BM, Arakan Bölgesindeki Ölümlerden Üzüntü Duyduklarını Belirtti

Fotoğraf:İHA

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antnio Guterres, Myanmar’ın Rakhine eyaletindeki güvenlik operasyonları sırasında sivillerin öldürülmesinden üzüntü duyduklarını söyledi. Guterres, Maynmar hükümetinin ihtiyaç duyan kişilere güvenlik ve yardım sağlama sorumluluğunu tekrarladı.

Bangladeş’in onlarca yıldır Myanmar’dan gelen mültecilere ev sahipliği yaptığını söyleyen BM Genel Sekreteri Guterres, yetkililerden Rohingya’daki şiddetten kaçan çoğu yaralı kadın ve çocuğun Bangladeş’te emniyette bulunmalarına izin vermeye devam etmesini talep etti. Guterres, insani yardım kuruluşlarının yardım ve korunmaya ihtiyaç duyan topluluklara özgürce erişim imkanı sağlanmasını talep ettiğini ve BM’nin bu konuda hem Myanmar hem de Bangladeş için gerekli tüm desteği sağlamaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi. Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stéphane Dujarric ise son yaşanan şiddet olaylarının 25 Ağustos’ta Myanmar güvenlik güçlerine düzenlenen saldırılar sonrasında gerçekleştirildiğini bildirdi. Dujarric, “Saldırıları kınayan Genel Sekreter Guterres, şiddetin temel kaynaklarına inmenin önemini, Myanmar hükümetinin ihtiyaç sahiplerine güvenlik ve yardım sağlama sorumluluğunu yinelemektedir” dedi.

Dujarric ayrıca, Guterres’in BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan’ın (Rakhine Devlet Danışma Komisyonu Başkanı) Arakan raporunda bulunan önerileri desteklediğini ve Myanmar hükümetinin bu önerileri etkili bir şekilde uygulamaya çağırdığını da sözlerine ekledi.

İHA

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.