BM Genel Sekreteri Ban: Somali önemli bir dönem yaşıyor, desteğe ihtiyacı var

İSTANBULBirleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, önemli bir dönemden geçen Somali’nin ayakta kalması, ülkede barış ve istikrarın sağlanması için desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi.BM Genel Sekreteri Ban ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ikili görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. Ban, Türkiye’nin Orta Doğu, Orta Asya, Kafkaslar gibi Somali’de de barış için harekete geçtiğini belirterek, bunun Türkiye’nin dinamik dış politikasının bir meyvesi olduğunu söyledi. BM Genel Sekreteri, Türkiye ve özellikle Başbakan Erdoğan’a dünyada barış ve istikrara sağladığı katkılarında dolayı teşekkür etti.

Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmet ve Erdoğan ile yaptıkları görüşmede uluslararası toplumun Somali devleti ve halkına sağlayacağı yardımı görüştüklerini ifade eden BM Genel Sekreteri, şunları söyledi: “Her şeyden önce ülkede güvenliğin sağlanması lazım. Kurumlar güçlendirilmeli ve sosyal ekonomik alandan gelişmeler kaydedilmeli. Bunun için de Somali’de uç güçlere karşı mücadeleye devam edilmelidir. Şu an Somali önemli bir dönemi yaşıyor ve bizim desteğimize ihtiyacı var. Somali geçici federal hükümet ile Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Ahmet’in desteğe ihtiyacı var.”

Somali geçici federal hükümetinin Cibuti anlaşması çerçevesinde alınan kararların uygulanmasında ilerleme sağladığını ifade eden Ban Ki-moon, anlaşmanın tam olarak uygulanmasını istediklerini kaydetti. Ban, “Cibuti anlaşması çerçevesinde Somali geçici federal hükümetine mali ve lojistik destek vermeliyiz. BM Afrika misyonunun barış çabalarını desteklemeliyiz. Ayrıca Somali polisi, ordusu ve güvenlik güçlerinin soysal refahının iyileşmesini sağlamalıyız.” diye konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.