BM Genel Sekreteri: ‘Suriye’ye Müdahale İçin BM’nin Onayı Alınmalı’

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon Suriye konusunu görüşmek için New York'ta bir basın toplantısı düzenledi. (Spencer Platt/Getty Images)
BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon Suriye konusunu görüşmek için New York’ta bir basın toplantısı düzenledi. (Spencer Platt/Getty Images)

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon Suriye konusunu görüşmek için bir basın toplantısı düzenledi. Suriye’ye askeri müdahale yapmak için BM Güvenlik Konseyinin onayının alınması gerektiği, aksi takdirde bu durumun yasal olmadığını açıkladı.

Suriye’nin kimyasal silah kullanmasına karşı yapılacak herhangi bir askeri müdahalenin ülkede mevcut olan savaş durumu için daha fazla kargaşaya neden olacağını belirtti.

İHA’ya göre yaptığı basın toplantısında Suriye’de kimyasal saldırı yapılan bölgelerden toplanan örneklerin laboratuvarlarda inceleneceğini ve BM müfettişlerinin soruşturmayı tamamlamadan önce Suriye’ye tekrar döneceklerini söyledi.

Suriye’ye karşı müdahalede bulunmak isteyen özellikle ABD ve Fransa gibi ülkeleri uyaran Ban Ki-Moon, bu tür saldırıların sadece meşru-müdafaa durumunda yasal olduğunu, aksi takdirde şu anki durum için, müdahalenin BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanması gerektiğini belirtti.

Ban, “Suriye’ye yapılacak herhangi cezai bir müdahalenin daha fazla kan akmasını engelleme ve ülkedeki çatışmaya politik bir çözüm bulma çabaları üzerinde neden olacağı etkiyi göz önüne almalıyız” dedi.

Putin’de BM’nin Onayını Vurguladı

Rusya Kanal 1 televizyonu ile APTN’ye göre, Rusya devlet başkanı Putin’de ABD veya diğer ülkelerin Suriye konusunda BM’nin onayını almaları gerektiğini belirtti.  Onay alınmadan yapılacak bir müdahalenin saldırı niteliği taşıyacağını ifade etti. Ayrıca Putin Suriye’nin kendi halkına karşı kimyasal silah kullanıldığının ispatlanması durumunda BM’nin onaylayacağı bir askeri saldırıyı destekleyeceklerini söyledi.

Fakat şu durumda Esad’ın kendine karşı olan muhaliflere karşı ilerleme kaydettiği bir zamanda, kendi halkına karşı kimyasal silah kullanılmasını mantıklı bulmadığını dile getirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.