BM İnsan Hakları Konseyi’ne Üye Olmak İsteyen Çin’e Tepki

EdwardMcMillan-Scott. Kaynak: The Epoch Times
EdwardMcMillan-Scott. Kaynak: The Epoch Times

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne üye olmak isteyen Çin’e tepkiler yağıyor. Avrupa Parlamentosu üyesi, Avrupa Parlamentosu Demokrasi ve İnsan Hakları Başkan Yardımcısı Edward McMillan-Scott konuyla ilgili şu yorumda bulundu:

“Çin’i BM İnsan Hakları Konseyi üyesi olmasına izin vermek Konseyin saygınlığını kaybetmesine sebep olacaktır. Çin’in insan hakları sicili iyi belgelenmiştir. Zorla kürtaj, dini zulüm, azınlıkların bastırılması ve benzeri birçok rutin insanlık dışı uygulamalar çok sayıda BM raporunda ortaya serilmiştir.  İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi 16 Ekim tarihli açıklamasında benzeri suiistimallere dikkat çekmiştir.

Eski BM İşkence Raportörü Manfred Nowak, Çin’de işkencenin “çok yaygın” olduğunu belirtmiş ve Çin rejimi ile herhangi bir olayı –örneğin tutuklu insan hakları avukatı Gao Zhisheng’in kaybolması gibi- görüşme girişimi ise ters tepki ve muhalefet ile karşılanmıştır. Genelde bu tür konulara AB-Çin İnsan Hakları Diyaloğu aracılığıyla veya benzer yöntemler ile karşı koyulmaktadır.”

McMillan-Scott’un yazılı açıklamalarından alınmıştır.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.