BM Uyardı: ‘Yemen’de Sivil Kayıplar Artarak Sürüyor’

Fotoğraf:İHA

Birleşmiş Milletler’in bir sözcüsü BM’nin Yemen’deki İnsan Hakları Bürosunun sivil kayıpları tespit etmeye devam ettiğini belirterek, geçen ay Yemen’de 49 sivil ölümün doğrulandığını kaydetti.

Birleşmiş Milletler Yüksek Komiseri Ravina Shamdasan Cenevre’de yaptığı basın toplantısında “Uluslararası hukukun ihlal edildiği zaman hesap sorulmasının sağlanması için sivil kayıplarla sonuçlanan olayların çok iyi soruşturulması gerektiğini söyledi.

Ravina Shamdasan, 21 Mayıs ile 6 Haziran tarihleri arasında Taiz’de 19 sivili öldürüldüğüne işaret ederek İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin görgü şahitleri ile yaptığı görüşmede sivillerin Husi asilere bağlı bir gurubun bombardımanıyla öldürüldüğünün tespit edildiğini söyledi.

Shamdasan, yedi sivilin de Başkan Mansur Hadi’ye bağlı güçlerin kontrolünde bulunan bölgelerden yapılan top atışı sonucu öldüğü ifade etti.

 Ravina Shamdasan, Yemen- Suudi sınırı yakınlarındaki Saa bölgesine birkaç yüz metre mesafede bir Market ve eve 17 Haziranda bir helikopterle yapılan saldırıda 23 sivilin hayatını kaybettiğini söyledi.

Mart 2015 tarihinden itibaren Yemen’de 4 bin 971 kişinin öldüğü, 8 bin 533 kişinin de yaralandığı belirtildi.
Basın toplantısında altı vilayetteki sekiz hapishane ve tutuk evinin koleradan etkilendiği, 50 mahkumun koleraya yakalandığı, 72 kolera şüpheli vakanın tespit edildiği belirtildi.

 

İHA

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.