Bo Xilai’ın Merkez Politbüro ve Merkez Komite Üyeliği Görevleri Resmen Durduruldu

Bo Xila Hakkında Soruşturma Dosyası Hazırlanacak

ÇKP Merkezi tarafından Bo Xilai hakkında verilen karar 10 Nisan tarihinde açıklandı. Bo Xilai’nin görevli olduğu Merkez Politbüro ve Merkez Komite Üyeliklerindeki görevleri durduruldu. Üstelik Merkezi Disiplin Denetleme Komisyonu, Bo Xilai hakkında araştırma ve adli takibat için bir soruşturma dosyası hazırlayacak.

Bo Xilai, ÇKP’nin Merkez Komitesinden Kovuldu

ÇKP’nin ana medyası Xinhua Web sitesi 10 Nisan’da, ÇKP Merkezi tarafından Bo Xilai’nin Parti içi disipline ciddi şekilde karşı gelmesinden dolayı hakkında araştırma ve adli takibat için bir soruşturma başlatılmasına karar verildiği yönünde bir haber yayınladı. Verilen kararda, Bo Xilai’nın disipline karşı gelmesinden dolayı, ÇKP Merkezi verdiği bir kararla, Parti anayasası ve Merkezi Disiplin Denetleme Komisyonunun ilgili yönetmeliklerine göre, Bo Xilai’nin üstlendiği Merkez Politbüro ve Merkez Komite Üyeliklerindeki görevleri durduruldu, Merkezi Disiplin Denetleme Komisyonu onun hakkında araştırma ve adli takibat için bir dava dosyası hazırlamak üzere soruşturmaya başlayacak.

Haberde, Xinhua Ajansının muhabirinin ilgili devlet bölümünden öğrendiği bilgiye göre, 6 Şubat tarihinde Wang Lijun’un izinsiz olarak Chengdu şehrindeki Amerikan Başkonsolosluğuna sığınma talebiyle girmesi olayının ardından, Wang Lijun tarafından verilen bilgiler doğrultusunda 15 Kasım 2011 tarihinde İngiliz vatandaşı Nil Haywood’un Chongqing şehrinde ölü bulunması olayı ile ilgili, kamu güvenliği bölümü özel bir araştırma grubu kurdu ve olay tekrar incelenmeye başladı.

Haberde, yapılan araştırmaya göre, Gu Kailai (Bo Xilai’nin karısı), oğlu ve Nil Haywood arasındaki ilişki geçmişte çok iyiydi ama daha sonra ekonomik çıkarlardan dolayı aralarında çatışmalar başladı ve bu durum gitgide daha da kötüleşti. Olayın yeniden ele alınmasının ardından, elde edilen bir kanıta göre Nil Haywood’un azmettirilerek öldürüldüğünü ispat edildi. Gu Kailai ve Zhang Xiaojun’un (Bo Xilai ailesine hizmet eden kişi) olayın ciddi zanlıları olduğunu tespit edildi. Gu Kailai ve Zhang Xiaojun kasıtlı olarak adam öldürme suçu işledikleri şüphesiyle adli ve yargılama bölümüne sevk edildi.

Bundan önce, yurtdışındaki bazı medya kuruluşlarında, 1 Nisan tarihinde Pekin’de Eyalet Valisi ve Bakanlar seviyesinde bir liderler toplantısı düzenlendiği ve yüksek seviyelerde liderlere Bo Xilai için verilen kararın duyurulduğu ve bu kararın kademe kademe iletildiği yayınlandı. 10 Nisan 2012 öğleden sonra, ÇKP Merkezi ülkenin kasaba ve ilçe düzeylerindeki liderlerine Bo Xilai hakkında verilen kararı duyurdu. İlgili karar içinde, Bo Xilai’nın Wang Lijun’un göreviyle ilgili kararın verilme sürecinde ÇKP’nin personel kurallarına itaatsizlik ettiği vurguladı.

Orijinal Çince Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.