Bo Xilai’ın Seks Kaçamaklarının Ortaya Çıkması Ünlüler Arasında Panik Yarattı

Bo Xilai ile ilişkisi olduğu iddia edilen aktris Ziyi Zhang basın açıklaması yaparken, Eylül 2012, Toronto, Kanada. Zhang iddiaları yayınlayan medya kuruluşlarına dava açtı (Jemal Countess/Getty Images)

Devlet medyası Xinhua, 28 Eylül tarihinde Bo Xilai’ın resmen siyasi kariyerinin sonlandırıldığı ve Çin Komünist Partisi’nden (ÇKP) kovulduğu hakkındaki duyuruyu yaparken “birçok kadınla uygunsuz cinsel ilişkiye girdiğini” de iddia etti.

Çin’in birçok blog sitesinde Bo’nun hangi kadınlar ile birlikte olduğu ile ilgili dedikodular yayılmaya başladı. Twitter’ın Çin versiyonu olan Sina Weibo’da birçok Çinli ünlü kadın, Bo Xilai ile tanışmadıklarını ve Chongqing’e hiç gitmediklerini duyurdu.

Diğerlerinin ise, Bo ile ilgili çıkabilecek iddiaları cevaplaması için halkla ilişkiler uzmanlarını devreye soktuğu iddia edildi. Pekinli bir avukat Xu Xin’in ifadesine göre, PR ajansları Weibo’yu takip edip, müşterileri hakkında yazılan iddiaları silmek ile görevlendirildi.

İsimleri geçen ünlüler arasında Ni Ping, Zhang Ziyi, Li Bingbing, Tang Wei, Gong Li Lin Zhiling, Liu Jialing Faye Wong, Jiang Wenli ve Stafanie Sun yer almakta. Bu kişilerin çoğu model, film yıldızı, şarkıcı veya tanınmış isimler.

Bo ile buluştuğu iddia edilen ünlü aktris Zhang Ziyi, sorumlu tuttuğu medya şirketine dava açtı. Bu dava ünlülerin bu konuyu ne kadar ciddiye aldığını göstermekte. Zhang, Çin dışından yayın yapan muhalif medya Boxun’a Haziran ayında dava açtı. Ayrıca Hong Kong’lu Apple Daily’e Kaliforniya mahkemesinde dava açmaya hazırlanıyor.   

Dedikodu habercisi olarak bilinen Apple Daily, uzun zamandır Bo’nun film yıldızları, ünlüler, TV spikerleri ve modeller ile ilişkisi olduğunu iddia eden yazılar yayınlamakta.

Apple Daily haberine göre, Bo’nun eşi Gu Kailai, Dalian spikeri Zhang Weijie’i Bo ile ilişkisi olduğu için uzaklaştırmaya çalıştı. Zhang daha sonra gizemli bir şekilde ortadan kayboldu.

Hong Kong merkezli Oriental Daily’nin Nisan ayında yayınlanan bir haberine göre Bo’ya yakın bir holding yöneticisi bir soruşturma esnasında Bo’ya yüzlerce kadın ayarlayıp gönderdiğini ve bunlar arasında ünlü isimler olduğunu itiraf etti.

Bo Xilai’ın Dalian’da yolsuzluk yaptığını iddia eden bir haber yayınladığı için birkaç yıl hapis yatan gazeteci Jiang Weiping de Bo’nun özel sekreteri Wu Wenkang ile olan uygunsuz ilişkisi hakkında bir yazı yayınladı. Ayrıca sekreterinin ve Dalian’da lüks bir otel sahibinin, Bo’ya ünlü ve güzel kadınlar ile birlikte olması için bir oda rezerv ettiklerini iddia etti. Sekreteri Wu Wenkang’ın bu ilişkiler sonucu doğan bebeklere bakma işini ayarladığını bile yazdı.

Çin dışından yayın yapan bir haber sitesi Mingjing, Bo Xilai ile birlikte olmuş kadınların listesinin bir belge olarak Politbüro’da dolaştığını iddia etti.

Mingjing, başta Komünist Partisi yayın organı Çin Merkez Televizyonu olmak üzere devlet medya kuruluşlarının Bo ve üst düzey parti yetkililiklerinin haremi gibi çalıştığını iddia etti. Eğer bu iddia doğru ise, birçok parti yetkilisi bu skandala bulaşacaktır.

Haberi hazırlayan: Gao Zitan

Orjinal İngilizce haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.