Bo Xilai’nin Chongqing Meslektaşlarının Tasfiye Çalışmaları Devam Etmekte

Bo Xilai 13 Martta Çin Bejing’de, Çin Komünist Partisinin Chongqing Belediyesi Sekreteri olarak atanmıştı. (Lintao Zhang / Getty Images)

Wang Lijun egemenliğini 6 Şubatta hareket halindeyken, Chengdu ABD Konsolosluğu’na kaçarken kurdu. Chongqing polis şefinin görünürdeki sığınma girişimi Çin gözlemcilerinin aşırı gerilmesine sebep oldu, tüm bu gelişmeler yoğun bir siyasi mücadelenin başladığını işaret ediyordu.

Kısa bir süre sonra Wang Lijun soruşturma için merkezi otoriteler tarafından alel acele Pekin’e götürüldü ve onun kukla yönetmeni  Chongqing sekreteri Bo Xilai’nin işine son verildi. Bo şu anda Pekin’de ev hapsinde ve yolsuzluk için soruşturma altında.

Wang Lijun’e kaçması için araç ayarlayarak gizlice yardım eden Wang Pengfei’nin de aynı zamanda soruşturma için gözaltına alındı​ğı Caixin medyasında bildirildi. 

Bugüne kadar, Wang Pengfei’nin tutukluluğu hakkındaki herhangi bir bilgi başkan yardımcısı olduğu Yubei İlçe Asayiş Bürosu’nda açığa çıkmamıştı.

Siyasi tasfiyelerle ilgili dedikodular arasında Chongqing’de  parti sekreteri olan Xia Zeliang’ında Chongqing Nan’da  soruşturulduğuna dair söylentiler  bir süre devam etmişti. Anakara medya 26 Martta söylentileri doğruladı ve 21 Mart’ta  Ekonomik Observer Online’da yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre cezai soruşturma için alıkonulduğu açıklandı.

Chongqing bölgesindeki bir yerel gazeteci Xia Zeliang ile Bo Xilai arasında çok sıkı bir ilişki olduğunu ve 2009 Ekim ayında Nan’an için parti sekreteri olarak atandığını belirtti.

Diğer risk altındaki kişi Wu Wenkang idi, Chongqing’de Bo Xilai döneminde atanmış olan diğer bir genel sekreter. Wu’nunda tutuklandığı ve sorgudan geçirildiği bildirildi.

Wu Ocak 2008’de Chongqing Belediye Parti Komitesi başkan yardımcısı genel sekreteri olarak atanmıştı.

Xia ve Wu’nun alıkonulması, özellikle Chongqing’deki üst düzey yetkililer için felaketlere yol açtı, özellikle Bo Xilai ile yakın bağları olanlar için.

Bo’nun devrilmesinden hemen sonra atanan Chongqing yeni parti sekreteri  olan Zhang Dejiang içinse Hu Jintao’ya sadık olduğu söyleniyor.

Tang Meihui tarafından bildirildi.

İngilizce Kaynak: 

Purge of Bo Xilai’s Chongqing Cronies Underway

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.