Boşanma Uyarıcısı: Boşanma Sayacı Çinli Çiftleri Ayrılmak Konusunda Tekrar Düşünmeye İtti.

Ayrılıkların ne kadara patladığını hesaplayan çevrimiçi bir “boşanma sayacı” İngiltere hükümetinin piyasaya sunmasının ardından Çin’de de son günlerde çok popülerlik kazanmaya başladı.

Çiftlere bütçelerini belirleme, borçlarını gözden geçirme ve ayrılık sonrası mali durumları hakkındaki senaryoları gösteren “Benim Boşanma ve Ayrılık Sayacım” Çinli internet kullanıcılarının eşlerini bırakma konusundaki heveslerini ironik bir şekilde kırdı.

Peki neden? Çinli (eski-) muhabbet kuşları bir boşanmaya kalkışmanın çok pahalıya patladığını buldular.

The Changjiang Times gazetesi kendi evliliği dışında bir ilişki yaşayan Bay Zhang’ı örenk olarak aldı:

Bay Zhang’ın piyasa değeri bir milyon Yuan’ı ($155.000) bulan iki adet konutu, 100.000 Yuan tutarında bir birikimi ve aylık 5.000 Yuan maaşı ve 3 yaşında bir çocuğu bulunuyor. Bay Zhang bu bilgileri “boşanma sayacı”na girdiğinde daha önce gayet makul bir hayata sahip olan Bay Zhang bir anda bir milyonerden hiçbir şeyi olmayan bir adama dönüşüyor.

Sayıları işledikten sonra,  sayacın Çince versiyonu boşanmasının ardından yalnızca 190 Yuan alabileceği sonucunu veriyor. Dahası, başlangıç olarak 5.310 Yuan ödemek zorunda kalıyor ve ardından aylık 1.600 Yuan ve çocuğu içinde aylık 100 Yuan ödüyor. Aylık 1.000 Yuan kiraya veriyor ve ikincil masraflar içinde aylık 500 Yuan ödüyor.

Bay Zhang gazeteye: “‘boşanam sayacı’ ben bir ilişki yaşadığım için paylaşılan malların yarısını alamayacağımı söyledi” dedi ve böylece boşanmanın ardından kalacağı durumun vehametini görmüş oldu.

Son yıllarda boşanmalarda görülen artış Çin’de ne durumda? Pekin’den Lanyang Weibo bu konu ile ilgili şu yorumda bulundu: “Geçmişte,  boşanmadan bahsedildiğinde insanların rengi atardı; 70’li yıllarda insanlar boşanıp boşanmamak konusunda mücadele ederlerdi; 80’lerden sonra artık bu durum o kadar da önemli olmamaya başladı […] Şimdi ise bir çevrimiçi “boşanma sayacı” bir trend yaratarak, hesaplamaları ile boşanmanın insanlara ne kadar pahalıya patladığını söylüyor!”

Son yedi yıldır boşanmalar Çin’de arttı.2011 yılının Ocak ayından Mart ayına kadar 465,000 çift boşanma için başvurdu, bu sayı Sosyal İşler Bakanlığı verilerine göre geçen senin aynı döneminin yüzde 17.1 oranının üstünde.

Çin’in roket hızında yükselen boşanma hastalığının oranlarını belki de bir çevrimiçi sayaç  durdurmayı başarabilir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.