Botan Çayı Beğendik Köprüsü’nün Açılışı Gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantıyla katıldığı törenle Türkiye’nin en uzun köprüsü olan Beğendik Köprüsü hizmete açıldı.

Siirt’in Pervari ilçesine bağlı Beğendik Beldesinde yapımına 2014 yılında başlanan, Van-Tatvan-Bitlis ile Siirt-Mardin-Batman hattını birbirine bağlayan köprü tamamlandı. 450 metre uzunluğuna sahip köprü, 165 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek köprüsü olarak dikkat çekiyor. Beğendik Köprüsü, Van ile Siirt-Pervari arasındaki seyahat süresi 5 saatten 2 saate indirecek. Açılış töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyledir :

“Açılışını yapmakta olduğumuz Beğendik Köprüsü ve Küçüksu Pervari yollarımızın ülkemize şehirlerimize hayırlı olmasını Allah’tan diliyorum.

Emeği geçen kurumlarımızı, yüklenici firmayı, mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum. Sarp araziler ve derin vadilerle örülü böyle bir coğrafyada yol yapmanın da köprü inşa etmenin de sıkıntısını en iyi projelendirip inşa edenler bilir.

Biz de 18 yıldır ülkemizin tüm vilayetlerinde inşa ettiğimiz eserlerle milletimizin gönlünü kazanmaya çalışıyoruz. Rabbim bize ömür verdikçe bunu yapmaya da devam edeceğiz.

Bu kadim topraklar binlerce yıldır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Yaklaşık bin yıldır her dilden her kültürden insanın ortak bir hedefi vardır. Bu hedef hep birlikte huzur ve güven içinde birlikte yaşamaktır. Bu hedefi engellemeye çalıştırlarsa da hamdolsun başaramadılar.

Salgın dönemi bunca dönemdir kurduğumuz altyapının önemini görmemizi sağlamıştır. En gelişmiş ülkelerin bile aşamadığı krizin rahatlıkla üstesinden gelmişizdir.

2023 hedeflerine ulaşma umudumuz attığımız adımlarla artıyor. İstiyorlar ki Türkiye kendisine sunulanla yetinsin, rekabete kalkışmasın.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.