Brezilya Devlet Başkanı Amazonlar’daki Yangından Konuştu

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Amazon ormanlarında çıkan yangınlara devlet yardımlarını kestiği sivil toplum örgütlerinin(STK) neden olduğunu söyledi.

Amazonlar’da 1 Ocak’tan beri toplamda 72 binden fazla yangın meydana geldi.

Sosyal medya sayfasından canlı yayın yapan Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, yangınlarla ilgili tüm unsurların sivil toplum örgütlerini (STK) işaret ederek, bu kurumların hükümete kötü bir şöhret kazandırmak istediğini söyledi. STK’lardan bahsetmeye devam ederek, “Bu ülkede suç var. Bu insanların para kaynağı kesildi.” diye konuştu.

Bolsonaro daha önce çıkan orman yangınlarıyla ilgili olarak ‘queimada’ sezonuna girdiklerini, bu dönemde çiftçilerin tarlalarını temizlemek için otları yaktıklarını söylemiş, Amazonlardaki ‘ormansızlaşma’ faaliyetlerinin artmasına tepki gösteren diğer ülke siyasilerine ‘işinize bakın’ demişti.

Brezilya Uzay Araştırma Enstitüsü (INPE) verilerine göre Amazonlar’da 2019 yılı içerisinde 72 bin 843 orman yangını çıktı. Bu yangınlar sebebiyle 2.000 kilometre kare orman yok oldu. INPE ayrıca geçen seneye oranla 2019’da yangınların yüzde 83 oranında arttığını kaydetti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.