Brezilya: Taksim Gezi Parkında Kullanılan Biber Gazı ile İlgili Açıklama

brezilyada yapılan biber gazı
Taksim olaylarında kullanılan ve brezilyada yapılan biber gazı (Occupy-Gezi Facebook)

Taksim Gezi Parkı Olaylarında bir gaz bombasının fotoğraflarla görüntülenmesi üzerinde Brezilya’da üretildiği ortaya çıktı. Dokuz gündür İstanbul Taksim Gezi parkında başlayan olaylarda yoğun şekilde polis tarafından biber gazı kullanılıyor.

Göstericiler tarafından çekilen fotoğraflarda gaz bombasının kapsülü üzerinde ‘Made in Brazil’ (Brezilya’da yapılmıştır) yazısı ve Brezilya’nın bayrağı görülüyor.

Condor Non-Lethal Teknolojileri LLC Şirketi, Rio de Janerio’nun aşağı tarafında bulunuyor ve bu durumu doğruladı— Condor, “Türkiye, mallarımızı ihraç ettiğimiz ülkelerden biridir, fakat Türk polisi bu gibi alımları Amerika ve Kore gibi başka satıcılardan da yapmaktadır” diye açıklama yaptı.

Meydana gelen olaylar için yapılan açıklama da, ”Öldürücü-nitelikte olmayan malzemeler niteliğini taşıyan ürün olarak özellikle kalıcı hasara ve ölüme neden olmadan insanları etkisiz hale getirmek için tasarlanmıştır. Condor’un verdiği talimat, ürünün bu amaçların dışında kullanılmaması gerektiği doğrultusundadır.

İnsan hakları ihlallerine gelince, Brezilya Dışişleri Bakanlığı, diğer ülkelerin iç işleri ile ilgili meselelere yorum yapmayacağını belirtti. “Aynı şekilde Türk yetkilileri de Brezilya’daki iç işlerine karışmazlar” dedi.

‘Made in Brazil’ yazan kapsüller daha önce Manama Pearl meydanında, Bahreyn’de ve Basra körfezinde daha fazla siyasi özgürlüğe yönelik protestolarda kullanılmış ve fotoğrafları sosyal medya tarafından gösterilmişti.

Orijinal Metin Brezilya Epoch Times: http://www.epochtimes.com.br/gas-lacrimogenio-usado-em-istambul-e-fabricado-no-brasil/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.