Brezilya’da Seyahat Serüveni

Serra Dor Mar'da Smokey şelalesinde iple inme aktivitesinde turistlere rehberlik ediliyor. (Jan Hendriks Junior)
Serra Dor Mar’da Smokey şelalesinde iple inme aktivitesinde turistlere rehberlik ediliyor. (Jan Hendriks Junior)

Ticiane Rossi
Epoch Times

ITATIBA, Brezilya- Brezilya’nın görülmeye değer turistik bölgeleri sayılamayacak kadar çoktur. Rio de Janeiro’da bulunan dünyanın en ünlü sahili Copacabana, Rio Karnavalı, Salvador sahilleri, 2014 Futbol Dünya Kupası için yapılan hazırlıklar ve 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları sayılabilecek ilk akla gelenler…

Geçmişte maalesef dikkate alınmayan Brezilya’nın ormanlarında, sulak alanlarında ve dağlarında seyahat serüveni günümüzde gittikçe popüler hale gelmiştir. Ekoturizmin doğayı koruma bilinciyle sorumlu seyahati teşvik eden yasaları ile bu seyahat formu daha da popüler hale gelerek heyecana susamış turistlerin açlığının giderilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Günümüzde Brezilya Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre yaklaşık 2.000 kuruluş ekoturizme bağlı olarak Brezilya ormanlarında seyahati teşvik etmektedir ve 11.000 kişinin istihdam edildiği bir sektöre dönüşmüştür.

Bir girişimci olan 34 yaşındaki Rui Barbosa, Brezilya’da Desafio Adventure firmasının sahibidir. Şirketini 4 yıl önce kurmuştur fakat turizm sektöründe 10 yıldır varolmaktadır.

2014 Dünya Kupası sebebiyle akın akın gelen turistler için hazırlıklarla uğraşan Rui Barbosa “Turizm sektöründe boş zamanlarımda çalışıyordum fakat bu işin oldukça büyüdüğünü gördüm. Şu an Brezilya’da hızla büyüyen bir sektöre dönüşmüş durumda” dedi.

Barbosa dağlara tırmanmak, kayalara tırmanmak, rafting, şelalerden iple inmek, paraşütçülük ve buna benzer birçok turizm aktivitesini müşterilerine sunmakta. İşi esas olarak Sao Paulo bölgesine odaklı.

 “Söz konusu Brezilya olunca akla hemen ekoturizm gelir” diyen Barbosa bu sayede sektörün hızla büyüdüğünü ifade etti. Hindistan, Almanya ve dünyanın birçok ülkesinden turist gelmekte.

Diğer ülkelerle kıyaslandığında Brezilya’da seyahat çok daha ucuz. Barbosa Sao Paulo’daki iple inme aktivitesinin 23 ila 27 dolar arasında değiştiğini söyledi.

Diğer birçok ekoturizm şirketi ise çok daha popüler olan Pantanal ve Iguassu şelalesi taraflarında olmayı tercih ediyor.

Bir lojistik analisti olan Zanandrea, Brezilya’nın güneydoğusunda bulunan Pico da Bandeira, Pico de Cristal ve Pico do Calçadodiğer gibi görülmeye değer bölgelerin hala dikkate alınmadığını vurguladı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.