Brezilya’da Üç Bina Aynı Anda Çöktü: 5 Ölü,15 Kayıp

Rio’da Çöken Üç Binanın Nedeni Tespit Edilemedi

Brezilya'da çöken binalar sonrasında kurtarma çalışmaları yapılırken (Vanderlei Almeida/AFP/Getty Images)

Basında çıkan haberlere göre, perşembe günü Brezilya, Rio De Janeiro’da üç binanın aynı anda çökmesi sonucu 5 kişi hayatını yitirirken 15’ten fazla kişi hala göçük altında. Yaralanan altı kişi ise hastaneye götürüldü.

İlk binanın çökmesine tanık olan Luiz Antonio Jean Trajan, Rio Times gazetesine yaptığı açıklamada, “11 Eylül’deki Dünya Ticaret Merkezi gibiydi. Büyük bir patlama duydum ve birdenbire ilk bina çöktü” dedi.

Trajan ve diğer tanıklar büyük bir patlama duyduklarını ve gördüklerini, hemen ardından ise binaların çöktüğünü anlattılar. Rio Times, bazı tanıkların olay olmadan hemen önce doğal gaz kokusu duyduklarını ve olayın sebebinin gaz kaçağı olabileceği, fakat durumun daha doğrulanmadığını belirtti.

Yetkililer ve uzmanların O Dia gazetesine yaptıkları açıklamada binaların çok eski olduğu ve çökme sebebinin bina yapısından kaynaklanabileceği söylendi.

Bir İnşaat mühendisi olan Antonio Pedrosa gazeteye yaptığı açıklamada, “İnşaatı yapan firma, binanın yapımı sırasında gerekli olan bazı kirişleri kaldırmış olabilir” diye açıklamada bulundu.

Bir binanın çökmesi sırasında asansöre sığınan ressam nasıl kurtulduğunu gazeteye anlattı. 31 yaşındaki Alexandro da Silva Fonseca adındaki ressam O Dia gazetesine yaptığı açıklamada,  “Öleceğimi düşüyordum. Cebimdeki telefon aklıma geldi ve yakında olan bir arkadaşımı aradım. Telefon beni kurtardı”. Çökme sırasında asansör düşmüş ve 3. ile 4. Kat arasında sıkışmıştı.

Orijinal İngilizce Metin

Etiketler:Brezilya,Çöken,Binalar,Rio De Janerio

İlgili Haberler:

Van Depreminde İnsanlık Da Enkaz Altında Kaldı

Hindistan’daki Göçük Meydana Geldi, Ölenlerin Sayısı 67′ye Yükseldi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.