BRICS Ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı Başladı

Fotoğraf: BRICS

Dönem başkanı Rusya’nın Nijniy Novgorod şehrinde düzenlenen BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı başladı.

Rusya’nın dönem başkanlığını yaptığı BRICS üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Nijniy Novgorod kentinde toplandı.Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Sayın Bakanımız Moskova’da ikili temaslarda bulunacak; ayrıca Nizhny Novgorod’da gerçekleştirilecek BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında 11 Haziran günü yapılacak olan BRICS+ oturumuna katılacaktır” denildi.
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, BRICS+ Oturumu’na katılmak üzere gittiği Rusya’da Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergey Şoygu’yla bir araya geldi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bakanımız Hakan Fidan, Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergey Şoygu ile Moskova’da bir araya geldi” ifadelerine yer verildi.
Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Nijniy Novgorod’taki BRICS toplantısı, mayısta helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın anısına saygı duruşuyla başladı.
Toplantıya katılan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov konuşmasında Batılı ulusların Rusya’ya dayattığı “tek taraflı zorlayıcı tedbirleri” sert bir şekilde eleştirdi ve bunları küresel ekonomik sisteme doğrudan tehdit olarak kınadı. BRICS ülkelerine bu yaptırımlara karşı önlem olarak ekonomik ve ticari bağlarını güçlendirmeleri çağrısında bulundu.
Lavrov, burada yaptığı konuşmada, BRICS’in genişlemeye devam ettiğini belirterek, “Bu, çok kutuplu dünya düzeninin oluşması sürecinin kanıtı. Küresel açıdan önemli siyasi kararların alınmasına yönelik Güney ve Doğu devletlerin yer aldığı yeni merkezler oluşuyor. Bu ülkeler, devletlerin egemen eşitliğine ve medeniyet çeşitliliğine dayanan daha adil bir düzeni savunuyorlar.” dedi.
BRICS Bakanlar toplantısı öncesinde Rusya ve Çin Dışişleri Bakanları Sergey Lavrov ve Wang Yi, Moskova’da ikili bir toplantı gerçekleştirdi.Lavrov ve Wang, Rusya ile Çin arasındaki yakın stratejik ortaklığın yanı sıra çok taraflılığa ve küresel yönetişim sisteminde reform yapılmasına yönelik ortak kararlılıklarını vurguladılar. Batı egemenliğini dengelemek ve daha dengeli, adil ve çok kutuplu bir dünya düzenini teşvik etmek için BRICS ve diğer çok taraflı çerçeveler içindeki işbirliğini derinleştirme niyetlerini ifade ettiler.
Hem Lavrov hem de Wang, ülkelerinin BRICS işbirliğini genişletme ve küresel Güney’in çıkarlarını uluslararası sahnede kolektif olarak ilerletme konusundaki kararlılığını yinelediler.(Kaynak: Rusya Dışişleri Bakanlığı)

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.