Bu Kararlar Alınırsa ABD’de İnsanlar Mezar Kapısında Emekli Olacak

Resim: Getty Images/SAUL LOEB

NEW YORK– ABD Başkanı Barack Obama tarafından kurulan bağımsız komisyonun hazırladığı raporda, ABD ekonomisinin düzlüğe çıkabilmesi için oldukça rakidal önlemler tavsiye ediyor. Bugün Amerika’da 65 olan emeklilik yaşının yükseltilmesini tavsiye eden komisyon raporu ayrıca kamu harcamaların kısıtlanması ve vergilerin arttırılmasını da öneriyor.

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) piyasalara önümüzdeki 8 ay içinde 600 milyar dolar aktaracağını açıklamasının ardından New York borsasında görülen olumlu gelişmeler ABD ekonomisine dair iyimser izlenim verirken, uzun süredir merakla beklenilen bağımsız komisyonun raporu çarşamba günü açıklandı. Raporu kaleme alan uzmanlar, ABD ekonomisinin düzlüğe çıkabilmesi ve yeniden canlana bilmesi için oldukça acı reçete sundu. Rapor çalışanların omuzlarına yine ağır yükleri bindirirken, emeklilik yaşının yükseltilmesini ve bu yolla da sosyal güvenlik harcamalarının azaltılmasını öneriyor. Rapor emeklilik yaşının yükseltilmesini isterken bunun kaç yıl uzatılacağı konusunda bir rakam vermiyor.

Kamu harcamalarının kısıtlanmasını ısrarla vurgulayan raporda, devletten yalnızca sosyal güvenliğe değil, savunma harcamalarının da kemer sıkması gerektiğini belirtiyor. Rapor 2020 yılına kadar Amerika’nın sosyal güvenlik ve savunma harcamalarından toplam 4.1 trilyon dolarlık tasarruf sağlayacak önlemler almasını istiyor.

Dış ticaret açığının azaltılmasının ülke için hayati önem taşıdığı ifade edilen raporda, vergilerin herkesi içine kapsayacak şekilde arttırılmasını öngörüyor.

Amerika’da yaşlılık sigortası olarak da bilinen Medicare harcamalarında kısıtlama isteyen rapora şimdiden Kongre’de bulunan 18 komisyondan 7 üye destek vermiş durumda. Raporun Senato’ya gönderilebilmesi için en az 18 komisyondan 14 üyenin destek vermesi şartı bulunuyor.

Raporun Senatoya gönderileceği konusunda umutlu olan partiler üstü komisyonun eş başkanlarından Erskine Bowles, bütçe açığını ‘kansere’ benzetti ve acilen tedbir alınmasını salık verdi.

Raporun önerilerini birçok siyasetçi ‘radikal’ olarak yorumlarken, partiler üstü komisyonun “Bütçe açığı sorununun çözümü can yakacak ama bu sorun kolayca çözülemez” ifadesi dikkat çekiyor.

Amerika’nın her geçen yıl daha fazla borçlanmasını, ülkenin dünyadaki konumunu tehdit edecek niteliğe büründüğünü savunan komisyonun diğer eşbaşkanı Alan Simpson, dış ticaret açığını kapatmanın yalnızca Beyaz Saray değil tüm ülkenin ortak sorunu olduğunu ifade etti.

Amerika, geçtiğimiz yıl bütçe açığında ülke rekoru kırmış ve 1.3 trilyon dolarlık dş ticaret açığı olduğunu duyurmuştu. Başkan Barack Obama ise dış ticaret açığının azaltılması için ülkenin daha fazla ihracat yapmasını teşvik edeceğini, önümüzdeki 5 yıl içinde de ülke ihracatını ikiye katlamayı planlandıklarını dile getirmişti.

Rapor üzerinde Cumhuriyetçi ve Demokrat partili seçilmişlerin anlaşmasının zor olduğunu savunan siyaset uzmanları, her iki partinin de şiddetle karşı çıkacağı bazı önerilerin olduğunu belirtiyor. Demokratların sosyal güvenlik harcamalarının kısıtlamasına Cumhuriyetçilerin ise vergilerin yükseltilmesine karşı seslerini yükselteceklerine kesin gözüyle bakılıyor. Yine Cumhuriyetçiler raporda tavsiye edilen savunma bütçesinin kısıtlanmasına da sıcak bakmayacakları tahmin ediliyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.