Bu Köyde Erkekler Kahvede Oturuyor, Kadınlar Tarlada Çalışıyor

KOCAELİKocaeli merkeze 25 kilometre uzaklıkta bulunan Bayraktar köyünde kadınlar tarlada çalışırken erkekler kahvede oturuyor. Hem ev işlerini hemde bağ bahçe işlerini çekip çeviren köylü kadınlar, “Biz olmasak, adamlar yılan gibi sürünür.” diyor. Kocaeli’nin Bayraktar köyünü kentin diğer köylerinden ayıran en büyük özelliğin erkeklerin kahvede otururken kadınların sera ve ahırlarda çalışarak evin geçimini sağlayacak para kazanmaları olduğuna dikkat çeken köylü kadınlar, eşleri için “Biz tarlada çalışırken onlar kahvede pinekliyor.” şeklinde konuşuyor.

Kadınların azimli çalışmalarının yanında köyün erkekleri ise ufak işlerini hallettikten sonra zamanının çoğunu köy kahvelerinde oturarak geçiriyor. Köyde kadınların sabah başlayan mesai trafiği gece yarılarını buluyor. Hayvanlara bakmak, sağımlarını yapmak ve tarlada çalışmak kadınların en önemli görevlerinin başında geliyor.

Geçimlerini sağlamak için yoğun çaba sarf eden kadınlar, topladıkları ürünleri daha rahat bir şekilde hale götürebilmek için traktör kullanmayı bile öğrendiklerini ifade etti.

“Biz olmasak yılan gibi sürünürler” diyen köylü kadınlar, “Gündelik hayatta; odunu getiren, sobayı yakan, hayvanlara bakan, tarlayı eken, ekinleri toplayan, pazara giden bizleriz. Ancak eşlerimiz kapının önüne koysa sığınacak hiçbir şeyimiz yok.” diyerek dert yanıyor.

Tarlada, bağda, bahçede çalışan kadınların en büyük istekleri ise sosyal sigortaya tabi olmak. Çiftçi kadınlar, “Bizler tarlada, bağda, bahçede, serada, ahırda, bitkisel ve hayvansal üretimin gerçekleşmesinin yanında, ev işlerinin yapılmasında, çocukların ve eşlerin her türlü işlerinin hazırlanmasında en büyük görevi üstleniyoruz. Bizim erkek çiftçilerden bir farkımız yok. Biz kadın çiftçiyiz ev hanımı değiliz. Kendi sosyal güvencemizle garanti altında yaşamak istiyoruz.” şeklinde konuşuyor.

Köyde yaşayan Sultan Avdan, “Bizler hep çalışıyoruz. Fakat adamlar hep yatıyor. Yata yata para kazanıyorlar. Bütün mal varlıklarının erkeklerin üstüne olması da cabası. Sanırım biz Kocaeli’nde en fazla çalışan kadınlarız. Gece gündüz çalıştığımız için hayatımızın 24 saati çalışmakla geçiyor gibi. Bize de sigorta yapsalar fena mı olur.” diye konuştu.

Tarlada çalışan Seyhan Satılmış da sigortaya tabi olmak istediğini söyledi. Satılmış, “Cumartesi pazarımız yok, her türlü hava şartlarında çalışıyoruz. Hava yağışlı her taraf çamur içinde ama yine de çalışıyoruz. Adamlar ne yapıyor kahvede oyun oynuyor. Böyle adalet mi olur. Ama ne yapalım, evimizi geçindirmek için çalışmak zorundayız.”şeklinde konuştu. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.