Bugün Dünya Saatiyle 20.30’dan 21.30’a Kadar Karanlıktayız

Küresel ısınmaya karşı düzenlenen “Dünya Saati” kampanyasına katılan ülkelerde bugün yerel saatle 20.30-21.30 arasında ışıklar 1 saat sönecek. Türkiye de kampanyaya destek veriyor.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından bu yıl 5. kez düzenlenen “Dünya Saati/World Hour” kampanyası bugün katılımcı ülkelerde yerel saatle 20.30-21.30 arasında gerçekleştirilecek. Kampanya kapsamında dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan ışıklarını bir saat kapatarak iklim değişikliği ve enerji tasarrufu konularına dikkat çekecek.

Avustralya’da 2007’de başlayan ve 2008’de küresel bir harekete dönüşen ‘Dünya Saati’ kampanyası 2010’da bir rekora imza atarak dünya çapında yürütülen en büyük kampanya oldu. Sadece evlerin değil, dünyanın simge yapılarının, büyük şirketlerin binalarının ışıkları da söndürüldü. Türkiye’de de 2010 yılında Ulaştırma Bakanlığı’nın desteğiyle Boğaziçi Köprüsü’nün yanı sıra 250 kurum, 7 belediye, İstanbul Valiliği ve binlerce hane kampanyaya destek verdi. Köprü bu yıl da ışıkların söneceği dünyadaki sembolik yapılar arasında yer alıyor.

Önlem alabiliriz!

– Kullanmadığınız TV’yi tamamen kapatın.
– Normal ampulleri enerji tasarruflu ampullerle değiştirin.
– Hem doğa hem sağlığımız için mevsimlik taze gıdaları tercih edin.
– Çamaşır makinelerinizi tam doluyken çalıştırın.
– İşyerinize atık kâğıtlar için geri kazanım kutuları yerleştirin.
 

Yoruma kapalı.