Bugün Halka Açılan Gezi Parkı, Çıkan Olaylar Üzerine Tekrar Kapatıldı

Gezi Parkı, vatandaşların protestosu eşliğinde açıldı (Resim: İHA)
Gezi Parkı, vatandaşların protestosu eşliğinde açıldı (Resim: İHA)

15 Haziran’dan bu yana halka kapalı olan Taksim Gezi Parkı, çalışmaların ardından bugün yeniden açıldı. Ancak akşam saatlerinde çıkan olaylar yüzünden polis tarafından kapatıldı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş bugün Gezi Parkı’na gelerek incelemelerde bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan peyzaj çalışmaları hakkında bilgi alan Vali Mutlu, parkın artık İstanbullulara açık olduğunu söyledi. Mutlu, “Parklar halk içindir, 14 milyon İstanbullunun istifası içindir. Parkımız açıktır. İstanbullulara hayırlı olsun.” dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim Dayanışması’nın eylem çağrısının hukuki olmadığını belirterek, “Hiç kimse parklarımızı bloke edemez. Hukukun dışında olan hiçbir harekete müsaade etmeyiz” dedi.

Mutlu, bir soru üzerine de Gezi Parkı ile ilgili mahkemelerin verdiği bir karar olmadığını vurgulayarak, “Bu parkla ilgili hiçbir mahkeme tarafından verilmiş bir karar yoktur. Buradaki plan çalışmalarıyla ilgili bir karar vardır. Ama bu imar planıyla ilgili karar Gezi Parkı ile ilgili değil. Gezi Parkı ile asla ilgisi olmayan bir karar verilmiştir. Sanki verilmiş olan mahkeme kararları Gezi Parkı ile ilgiliymiş, bugüne kadar haklı duruşları varmış da mahkeme bunu desteklemiş gibi fevkalade yanıltıcı spekülatif değerlendirmeler yapılmaktadır” diye konuştu.

Park Açılışı Sırasında Protesto

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun, Gezi Parkı’nda açıklama yaptığı sırada bir grup vatandaşlar eylem yaptı. Gezi Parkı’nın girişindeki merdivenlerde toplanan vatandaşlar, parkın günlerce kapalı olmasını protesto etti. Bu sırada Gezi Parkı’nın girişinde bekleyen polislerle eylemciler arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Tartışmanın ardından çevik kuvvet ekipleri, parkın merdivenlerine inerek eylemci vatandaşları uzaklaştırdı. Vali Mutlu’nun açıklamasının ardından Gezi Parkı halka açılırken, eylemci vatandaşlar da parka girerek “Taksim bizim İstanbul bizim” sloganları attı.

Taksim Gezi Parkı’nın kapatılması kararına rağmen parkı boşaltmayan bir gruba polis müdahale etti. Yaklaşık 30 kişilik grup, müdahalenin ardından parktan uzaklaştırıldı.

Oturma Eylemi Yapmak İsteyen Gruba Polis Müdahale Etti

İstiklal Caddesi girişinde oturma eylemi yapmak isteyen gruba polis müdahale etti. Polise direnen göstericiler gözaltına alındı.

Taksim Meydanı İstiklal Caddesi girişinde bir araya gelen yaklaşık 10-15 kişilik bir grup, oturma eylemi yapmak istedi. Polis, ‘dağılın’ ikazına uymayan gruba tazyikli suyla müdahale etti. Müdahalenin ardından göstericiler caddeye dağılırken, polise direnen göstericiler gözaltına alındı.

Polisin İstiklal Caddesi’ndeki Müdahalesi Sürüyor 

Gezi Parkı eylemleri akşam saatlerinde tekrar başlarken, polis İstiklal Caddesi’nden Taksim Meydan’a yürümeye çalışanlara izin vermedi.

Akşam saatlerinde Taksim civarında yapılmak istenen eylemler, polisin müdahalesi ile karşılaştı. İstiklal Caddesi’ne bağlı ara sokaklar ve özellikle Galatasaray Meydanı’nda toplanan gruplara, polis TOMA aracı ve gaz kullanarak müdahale etti. Bazı vatandaşlar ise gazdan etkilenerek hastaneye kaldırıldı. Polisin bu müdahalesi sırasında bazı vatandaşlar gaz kullanılmasına tepki gösterdi. Çıkan olayların ardından bazı göstericiler gözaltına alındı.

İstiklal Caddesi civarında polisin göstericilere karşı müdahalesi yer yer devam ediyor

Bugün Taksim Dayanışma Platformu’ndan yapılan açıklamaya göre Platform temsilcilerinden 35 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Kaynak: İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.