Bükreş Havaalanı trafiğe açıldı, ilk uçak seferi İstanbul’a yapıldı

BÜKREŞRomanya’nın başkenti Bükreş’teki Uluslararası Henri Coanda Havalanı bugün saat 15.00 itibariyle uçuşlara yeniden açıldı. Bükreş’ten ilk olarak İstanbul, Madrid ve Viyana’ya seferler yapılacak.

İzlanda’daki Eyfyallayöküll yanardağının faaliyete geçmesinin ardından Avrupa’nın önemli bölümünü saran kül bulutları nedeniyle Romanya’daki tüm havaalanları ulaşıma kapanmıştı. Romen Tarom Havayolları’nın İstanbul uçuşu bugün 1,5 saat gecikmeli olarak gerçekleşti. THY seferi ise iptal edildi. THY, İstanbul-Bükreş seferlerine yarın sabah başlayacak.

Bükreş’te havaalanının açılmasını bekleyen yolcular günlerdir büyük sıkıntı yaşadı. Dönüş için yer bulan yolcular, mutluluklarını ifade ederken, yer bulamayanların sıkıntılı bekleyişleri devam ediyor. ‘Zorunlu Bükreş tatili yaptık.’ diyen yolcular, yarın geleceği belirtilen THY uçağı ile İstanbul’a uçmayı planlıyor.

Havaalanı Dış İlişkiler Müdürü Valentin Iordache yaptığı açıklamada saat 15.00’dan itibaren Madrid, İstanbul ve Viyana uçuşlarına başlandığı bilgisini vererek “Gecikmeli de olsa bütün seferlerimiz rayına oturacak. Olağanüstü bir olaydı. Cuma gününden beri toplam 57 bin kişi Bükreş’teki havaalanında bu gelişmeden etkilendi. Romanya’da sektörün günlük zararı yaklaşık 300 bin euro civarında.” açıklamasını yaptı.

Bu arada uçuşların iptal edilmesi nedeniyle mağdur olan Türk vatandaşlarına yardım için harekete geçen Türkiye’nin Bükreş Büyükelçiliği yetkilileri, iki öğrenci grubu ile Atletizm Federasyonu kafilesinden oluşan toplam 34 kişiye yardımcı olduklarını, sağladıkları otobüsle Türkiye’ye gönderildiklerin bilgisini verdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.