Burnunu Çeşme Suyuyla Temizlediği İçin Öldü

ABD'de yaşayan bir kadın, su yoluyla burnundan giren amiplerin beynini yemesi üzerine hayatını kaybetti.

Washington eyaletinin Seattle kentinde yaşayan 69 yaşındaki kadın, burnunda çıkan yara sebebiyle hastaneye gitti. Basit bir kızarıklık gibi görülen yaraya merhem verildi. Bir süre sonra vücudunun sol tarafını titretmeye başladı ve hastaneye kaldırıldı.

BT taraması yapıldı, beyinde tümör olabileceği şüphesiyle test için bir doku örneği alındı. Fakat birkaç gün yapılan ek taramalar, kadının beynindeki olumsuzluğun daha da kötüleştiğini ortaya çıkardı.

Kadının beynini incelemek için ameliyata alınıp, kafatasını açan cerrah, hastanın amip ile enfekte olduğunu tespit etti.

Hastayı ameliyat eden doktor, hastayı ameliyat ettiğimde beynin golf topu büyüklüğündeki bir kısmının kanlı lapaya dönüştüğünü gördüğünü belirterek, “Beynin her yeri amip doluydu, onlar sürünerek beyin hücrelerini yiyordu. Ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu” şeklinde konuştu.

Yapılan analiz kadının, Balamuthia Mandrillaris adlı amiplerin yol açtığı çok nadir görülen ve ölümcül bir hastalık olan Granülomatöz Amibik Ensefalit’e yakalandığını ortaya çıkardı.

Komaya giren kadının yaşamını kaybettiği açıklandı.

Doktorlar, kadının hastalığı yüzünden sinüslerini temiz suyla yıkaması gerekirken musluk suyu kullandığı, amiplerin de musluk suyundan önce burnuna ardından kan yoluyla beynine sızdığı sonucuna vardı.

Amip, 1986’da keşfedildi. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi 1993’ten beri ABD’de en az 70 vaka olduğunu açıkladı. Doktorlar, bu enfeksiyonların neredeyse vakaların yüzde 89’unda ölümle sonuçlandığını bildirdi. Çoğu Balamuthia Mandrillaris vakası ölümden sonra teşhis edilemediği için doktorların amipleri tedavi etme konusunda çok fazla tecrübesi yok.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.