Bursa Meslek Lisesi Öğrencileri Köln’deki Ford Tesislerinde Staj Yapıyor

KÖLN- Bursa Hürriyet Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, Almanya’ya gelen Türklerin ilk çalıştığı yer olarak bilinen Ford otomobil üretim tesislerinde staj yapıyor.

1999 yılında Köln-Deutz’da bulunan Hans-Böckler-Berufskolleg meslek okulu ile kardeşlik protokolü gerçekleştirdiklerini bildiren öğretmen Ali Kaytan, “2001 yılında başlayan kardeşliğimizin bu sene 10. yılı. Türkiye’den buraya öğrenciler gelerek bir ay staj yapıyor. Buradaki Alman okulundan da öğrenciler Bursa’ya gelerek staj yapıyor.” dedi. Şu anda tüm üretimlerin otomatik kumanda ve ayar tekniği ile (otomasyon tekniği) yapıldığını hatırlatan Ali Kaytan, “Bu alanda çalışacak iş gücü elemanlarını yetiştirmek için bu teknik iş birliği yapıyoruz. Ekim-Kasım ayları arasında da Almanya’dan altı öğrenci Bursa’ya geliyor. Biz de onları Bursa’da ağırlıyoruz.” diye konuştu.
Okulun diğer öğretmeni ve laboratuvar şefi Mustafa Gölcük ise, Almanya’da çok önemsenen meslek eğitimine Türkiye’de gereken değerin verilmemesinden yakındı. Gölcük, “Acı bir gerçektir ki; Türkiye’de üvey evlat muamelesi görmekteyiz. Ancak üniversite mezunları boş dolaşırken bizim öğrencilerimizin iyi işlerde çalıştıkları görüldükçe meslek eğitiminin önemi daha iyi anlaşılacak, 3-5 yıl sonra hak ettiği yeri alacaktır.” dedi.
Okullarında 11. sınıfı bitirerek son sınıfa geçen ve 11 Haziran’da Köln’e gelerek staj yapmaya başlayan altı öğrenci, 11 Temmuz’da stajlarını bitirerek Bursa’ya geri dönecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.