Bursa Orhangazi Üniversitesi Meclis Yolunda

Yüksek Öğretim Kurulu(YÖK), Bursa’da yeni bir üniversitenin kurulması yönündeki teklifi TBMM Başkanlığı’na sundu. Bursa Orhangazi Üniversitesi adıyla kurulacak üniversitenin 3’ü fakülte, 2’si ise enstitü olmak üzere toplam 5 bölümden oluşuyor.

TBMM Genel Kurulu’na sunulmak üzere hazırlanan kanun tasarısı ile Bursa’da, Uludağ Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip Bursa Orhangazi Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulması öngörülüyor. Bunun için 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununa ek 135. madde eklendi. Tasarıda “Bursa’da Uludağ Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip Bursa Orhangazi Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulmuştur.” ifadelerine yer verildi.

Vakıf üniversitesi özelliğine sahip olacak Bursa Orhangazi Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Tasarım Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü gibi bölümlerden oluşuyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.