Butto’nun Suikast Davasına Bakan Savcı Sokak Ortasında Öldürüldü

benazir butto
Benazir Butto (1988)

Pakistan’ın başkentinde, eski başbakan Benazir Butto’nun öldürülmesi ile ilgili davaya bakan devlet savcısı Çadri Zülfikar Ali sokak ortasında silahlı kişiler tarafından öldürüldü.

Benazir Butto, 2007’de Rawalpindi’deki seçim mitingi sırasında 15 yaşındaki bir çocuk tarafından öldürülmüştü. Suikastın arkasında kimlerin bulduğu belirlenememişti. 2010’da BM araştırma komisyonu tarafından hazırlanan raporda, Pakistan ordusunda görevli subayların da davaya dahil edilebileceği belirtilmişti.

İddialara göre, eski başbakan Butto’yu, eski askeri diktatör Müşerref’in müttefikleri tarafından iktidara gelmemesi için kurulan bir komplo sırasında öldürüldüğü söyleniyor. Ayrıca Butto’nun suikastında Müşşerref’in rolü olduğuna dair bir soruşturma açılmış.

Çadri Zülfikar Ali’nin öldürülmesi ile ilgili yerel polis, kimliği belirlenmeyen bir kişinin savcının arabasını durdurduğunu ve ateş ederek savcıyı öldürdüğünü belirtti.

Polis, motosikletli saldırganların aracı kurşun yağmuruna tuttuklarını belirterek, “Saldırganların kimliğini bilmiyoruz. 12 el ateş açılmış” dedi.

Saldırıda hayatını kaybeden Zülfikar, Mumbai’de 2008’de, 166 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör saldırılarına ilişkin davayı da soruşturuyordu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.