Büyük KCK Operasyonu

17 ilde KCK operasyonu düzenlendi

KCK Operasyonu (BULENT KILIC/AFP/Getty Images)

İstanbul  Özel Yetkili Savcısı’nın KCK operasyonu kapsamında dün 17 ilde 123 noktada  eş zamanlı olarak operasyon düzenlendi.  48 kişi tutuklanma istemiyle göz altına alındı ve 33 kişi tutuklandı. Başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Gaziantep ve Adana ile bir çok güneydoğu ilinde sabah saatlerinden itibaren operasyon düzenlendi. Operasyonlar kapsamında  BDP il binaları ile Diyarbakır’da ve Van’da BDP’li belediye başkanlıkları arandı.

Özel yetkili savcının emri doğrultusunda BDP Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana’nın Ankara’da ikamet ettiği evi de arandı. KCK operasyonu kapsamında çilingirle girilen evde 5 buçuk saat arama yapıldı. Cihat Yoldaş adına kayıtlı evde polisler arama yaparken BDP Milletvekili Pervin Buldan, evin milletvekili Leyla Zana’ya ait olduğu ve yasama  dokunulmazlığı nedeniyle arama yapılamayacağını söylemesi üzerine ekipler evde aramaya ara verdiler. Meclis Başkanı Cemil Çiçek’i arayan BDP Milletvekili Pervin Buldan evin Leyla Zana’ya ait olduğunu belirtti. Cemil Çiçek ise evin milletvekili evi olduğu bilinmeden girildiğini söyledi. Evin başka bir kişinin adına kayıtlı olduğunu söylemesi üzerine, ekipler kaldıkları yerden aramaya devam ettiler. Ekipler, Leyla Zana’nın bazı meclis evraklarına ve bilgisayarının hard diskine el koydu.

Brüksel’e gitmek üzere İstanbul’da bulunan BDP milletvekili Leyla Zana ise evinde KCK operasyonu kapsamında yapılan aramayla ilgili olarak kendisine ait bir evi olmadığını, yakının tuttuğu evde kiracı olduğunu, evde arama yapabileceklerini, korkmadığını, saldırı zemini hazırlandığını, 30 yıllık demokratik mücadelesine devam edeceğini ifade etti.

Operasyonun merkezi İstanbul’da ise BDP İstanbul il binasına da operasyon düzenlendi. Operasyon sonucunda polis elde ettiği belge ve bulguları çuvallara doldurarak binadan ayrıldı. BDP’liler bina önünde toplanarak ateş yakıp halay çekerek protesto ettiler. Kapatılan DEHAP’ın Genel Başkanlığını yapmış olan Tuncer Bakırhan ile eski BDP milletvekili Fatma Kurtulan’da tutuklananlar arasında.

KCK Operasyonlarını değerlendiren BDP eşbaşkanlarından Gülten Kışanak ‘talimat Ankara’dan, başbakandan geliyor’ dedi.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Kim ki KCK’nın içinde yer alırsa, bu kim olursa olsun gerekli müdahalelerin yapılması gerekir” dedi. Meclis Başkanı Cemil Çiçek ise özen istedi.

CHP ise milletvekiline ait olduğu bir yerin aranması, dokunulmazlığın çiğnenmesine neden oluyor dedi.

İstanbul’u Kana Bulayacaklardı

KCK operasyonu kapsamında çok önemli bir operasyon başarıyla gerçekleşti. Bombalı terör eylemi gerçekleştirmeyi planlayan  ‘‘Botan’’ kod adlı PKK teröristi Kuzey Irak’ta bomba eğitimi alıp, İstanbul’da yakalandı. Sorgusu sırasında bombaları sakladığı yeri gösterdi. İstanbul Bahçeşehir’de Olimpiyat stadının arkasındaki bir parka gömdüğü 6 kilogram 900 gram ağırlığındaki C- 4 patlayıcı, bomba uzmanı köpeklerin sayesinde yapılan kazı sonucu bulundu. KCK operasyonu kapsamındaki kazı sırasında çok sayıda fünye de ele geçirildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.