Buzek: AB olarak Ada’nın Birleşmesini İstiyoruz, Bu İmkansız Değil

LEFKOŞAAvrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile yaptığı görüşme sonrası yaptığı açıklamada Avrupa Birliği olarak Kıbrıs adasının birleşmesini arzuladıklarını, bunun imkansız olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Eroğlu ise Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün sekteye uğraması ve KKTC’ye uygulanan ambargoların devam etmesi halinde Kıbrıs Türk halkının AB’ye olan güveninin azalacağını belirtti.

Bir takım resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Kıbrıs’a gelen AP Başkanı Jery Buzek, KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nu ziyaret etti. Bir buçuk saat süren görüşmeye KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Kudret Özersay ve Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Erhan Erçin de katıldı.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Eroğlu, KKTC’ye uygulanan ambargoların kalkamaması durumda AB’ye olan güvenlerinin azalacağını belirterek, bir an önce Doğrudan Ticaret Tüzüğü ile ilgili somut adımların atılmasını beklediklerini bildirdi. Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türk tarafının müzakere masasında ve çeşitli vesilelerle çözüm istediğini gösteren somut adımlarattığını belirterek, Türk tarafına uygulanan haksız ambargolara da dikkat çektiklerini söyledi.

Görüşmede Avrupa Parlamentosu alt komitesinde görüşülen Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nü de ele aldıklarını kaydeden Eroğlu, bu konuda AP liderinden beklentilerini dile getirdiklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, görüşmede Buzek’e Türk tarafının mülkiyetle ilgili önerilerini aktardıklarını belirterek, “Görüşme masasında koyduğumuz tavır ve Birleşmiş Milletler parametrelerine olan bağlılığımızı ifade ettik.” dedi.

Ada’daki temaslarının asıl amacının iki tarafı da çözüm konusunda cesaretlendirmek olduğuna vurgu yapan Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek, tarafları çözüm yönünde desteklemek için adada temaslar yaptığına işaret etti. Buzek, Kıbrıs sorununun bir an önce çözümlenmesi gerektiğini de söyledi. Olası çözümün her iki tarafa da olumlu yansımaları olacağına vurgu yapan Buzek, kendilerinin Kıbrıs sorununun çözümünde aktif bir rol üstlendiklerini ve bu çerçevede de Yüksek Temas grubunun çalışma yaptığına dikkat çekti.

Eroğlu’nun çözüm temelinin Birleşmiş Milletler Parametreleri olduğunu söylemesinden memnuniyet duyduğunu altını çizen Buzek, Kıbrıs’ta bir çözüm bulunması için cesaret, vizyon ve somut adımlar atılması gerektiğini anlattı. Avrupa Birliği olarak adanın birleşmesini istediklerini ve bunun mümkün olabileceğini kaydeden Buzek, Doğrudan Ticaret Tüzüğü konusunda ise “Avrupa Parlamentosu’nda görüşülen hassas bir konu” yorumunda bulundu.

Basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan ayrılan Buzek, CTP lideri Ferdi Sabit Soyer’i ziyaret etti.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.