Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Adalet Bakanlığı’na Yürüdü

çhd
Fotoğraf: The Epoch Times Semra Şener

Ankara Adliyesi önünde toplanan ÇHD üyeleri tutuklu avukatların serbest kalması talebiyle  Adalet Bakanlığı’na yürüdü. İki hafta önce Adalet Bakanı Yardımcısı Veysi Kaynak’tan randevu alarak görüşmeye giden ÇHD üyesi bir grup avukat da Kaynak’ın meşgul olduğu ve görüşmeyi gerçekleştiremeyeceği gerekçesiyle geri çevrildi.

çhd1
Fotoğraf: The Epoch Times Semra Şener

ÇHD üyeleri, “Tutuklu avukatlara özgürlük” yazılı pankart açarak, taleplerini dile getiren sloganlar attı.

Bakanlığa görüşme için avukatlar adına giden heyet bir süre sonra dışarı çıkarak açıklama yaptı. Heyet adına açıklama yapan ÇHD Genel Sekreteri Hüseyin Aslan;

2011 yılının Kasım ayında gözaltına alınan avukatlardan 35 inin hala tutuklu olduğunu belirtti ve “Adalet dilenmek için değil, taleplerimizi ve sorunlarımızı haykırmak için buradayız. 18 Ocak tarihinde ÇHD’ye dönük operasyon kapsamında da aralarında ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın da bulunduğu çok sayıda avukat gözaltına alınıp, tutuklandı. Son olarak İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal’ın da aralarında bulunduğu 10 avukat hakkında dava açıldı. Tablo, savunma mesleği açısından oldukça vahimdir. Halen 35 avukat tutuklu bulunuyor. Türkiye , taraf olduğu uluslararası anlaşmaları çiğniyor ve avukatlık mesleği yargılanıyor” dedi.

çhd2
Fotoğraf: The Epoch Times Semra Şener

Eyleme destek vermek için katılan Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu da bir basın açıklaması yaptı. basın açıklamasında, “Görevini yaparken tutuklanan, coplanan, duruşmadan çıkarılan bütün avukatlar ve Çağdaş Hukukçular Derneği onurumuzdur” dedi.CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün de destek verdiği eylem basın açıklamasının ardından dağıldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.