Can Dündar Ve Erdem Gül’ün Açıklaması

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, haklarında 2’şer kez müebbet hapis istemiyle açılan davada hakim karşısına çıktı. Duruşmanın başlamasının öncesinde adliye önünde açıklama yapan iki gazeteci, yaptıkları haberin arkasında olduğunu söyledi.

can
Fotoğraf:İHA

MİT TIR’larının durdurulması görüntülerinin yayınlanmasına ilişkin haklarında dava açılan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilci Erdem Gül’ün yargılanmasına başlandı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma Dündar ve Gül hazır bulundu. Duruşmada,dosyada müşteki olarak yer alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına avukat Hatice Özay ile müşteki MİT adına da bir avukat hazır bulundu.

Tarafların yoklaması ile başlayan duruşma salonunda iki sanıklara destek için çok sayıda gazeteci ve milletvekili de hazır bulundu.

Duruşmaya gelen iki gazeteciye destek vermek için adliye önünde kalabalık bir grup toplandı. İki gazeteci burada bir açıklama yaptı. Adliye önündeki açıklamada yer alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Gürsel Tekin, Mahmut Tanal, Barış Yarkadaş ile HDP Milletvekili Meral Danış Bektaş’ta gazetecilere destek verdi.

“GAZETECİLİĞİ SAVUNMAYA GELDİK”
Adliyeye eşi Dilek Dündar ile birlikte gelen Can Dündar, yaptıkları haberin arkasında olduklarını ve beraatlerini isteyeceklerini açıkladı.
“Bugün buraya gazeteciliği savunmaya geldik” diyen Dündar “Daha öncede burada toplanmıştık. Yine gazeteciliği savunacağız, halkın gerçekleri öğrenme hakkını savunacağız dedik, tutuklandık. Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile serbest kaldık. İlk duruşmamıza geldik. Sadece bizim davamız değil. İçeride tutuklu arkadaşlarımız var, onlarında hakkını savunacağız. Onları da aşan bir dava bu. Türkiye’de hukuk var mı Anayasa Mahkemesi’nin gerçekten hükmü geçecek mi onu göreceğiz. Haklılığımızdan eminiz. Yaptığımız haberin arkasındayız. Beraatimizi istemeye ve halkın haber alma hakkının elinden alınamayacağını göstermeye gidiyoruz” ifadesini kullandı.

“GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR”
Dündar’ın ardından kısa bir Erdem Gül ise şöyle konuştu;
“Gazetecilik suç değildir. Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile, bizim yaptığımızın tek kelime ile gazetecilik olduğu söylendi. Bugün ayrıca Anaysa Mahkemesi’nin hukukunu savunmakla karşı karşıyayız. Gazeteciliğin suç olmadığını mahkemede anlatacağız”.
Yapılan açıklamanın ardından Dündar ve Gül toplanan kalabalıkla beraber adliyeye giriş yaptı. İki gazetecinin adliyeye girişi sırasında kalabalık sloganlarla Dündar ve Gül’e destek verdi.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.