Çanakkale Zaferi’nin 98 .Yıl Dönümü Tüm Yurtta Kutlandı, Şehitler Anıldı

 

18 Mart Şehitler Anıtı, Akhisar
18 Mart Şehitler Anıtı, Akhisar

Çanakkale Zaferi’nin 98.yıl dönümü nedeniyle tüm yurtta kutlama ve anma törenleri yapıldı. 18 mart  Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. yıl dönümü nedeniyle Akhisar Şehitliğinde sabah 9.30 ‘da düzenlenen törene   Kaymakam Kamil Köten, Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava Kontrol İhbar Albay Bülent Keleş, Belediye Başkanı Salih Hızlı, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali Erdal Güneri, Akhisar Şehit Aileleri Derneği Ali İlerigelen Akhisar Şehitliğine çelenk koymasıyla ilk tören başladı.
Hava personel Üst çavuş Erdem eren’in sunuculuğu yaptığı, Hava Piyade Yüzbaşı Koray Kırış’ın Tören komutanlığını yaptığı program Saygı duruşu ve Saygı atışı, Akhisar Ticaret Borsası Altı Eylül İlköğretim Okulu Müzik Öğretmeni Rengül Yazgan Altay yönetiminde, Belediye bandosu eşliğinde İstiklal Marşının okunmasıyla çelenk koyma töreni başladı.
20130318AW001109_03Hava Piyade Yüzbaşı Koray Kırış yaptığı konuşmada ;” Bu gün, Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 98. yıldönümünü kutlarken, tarih boyunca canlarını hiçe sayarak savaşan, hayatlarını, vatanları için feda eden kahraman şehitlerimizin aziz hatıralarını bir kez daha yad ediyoruz. Bedeli şehit kanlarıyla ödenen kutsal vatanımız; düşmanca emeller besleyen bir çok ulus için tarihte ibret dolu derslere sahne olmuştur. Bu güzel vatanı bize bağışlayan başta ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, atalarımıza, analarımıza, büyüklerimize, komutanlarımıza ve kahraman Mehmetçik’e enderin saygı ve şükranlarımızı sunuyor, şehitlerimizin mukaddes hatıraları önünde, bir kere daha saygıyla eğiliyor ve hepsine Tanrı’dan rahmet diliyoruz. Ruhları şad olsun” dedi.   Şehit mezarlarının ziyaret edilmesiyle ilk  Şehitlik programı sona erdi.
18 Mart Şehitler Gününü anma programı ikinci programı Akhisar Belediyesi Bülent Ciğeroğlu Kültür Salonunda saat 10.30’da başladı. Benül Altıkardaşlar ve Emine Akgün’ün sunuculuğunu yaptığı program Hava İkmal Üsteğmen Adnan Erol’un sunumundan sonra günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Sağlık Meslek Lisesi Tarih Öğretmeni Ayşe Küçükaydın yaptı.
Akhisar Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri Sıdıka Ceylan ve Tuğba Nur Üren’in şiirleri okumasından sonra 30 öğrencinin hazırladığı Oratoryo programı ve tiyatro gösterisi salonu dolduran izleyicileri duygulu anlar yaşattı. Şafak Karayetim’in okuduğu ‘Seyit Onbaşı’ şiiriyle program son buldu. Akhisar Sağlık Meslek Lisesi Öğretmenleri ve öğrencilerin hazırladığı programı yaklaşık 2 saat sürdü.
Akhisar Sağlık Meslek Lisesinin gerçekleştirdiği program sonunda eksiksiz görevlerini yaparak izleyiciler tarafından alkış alan öğrencileri, öğretmenleri Kaymakam Kamil Köten, Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava Kontrol İhbar Albay Bülent Keleş, Belediye Başkanı Salih Hızlı, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali Erdal Güneri, tebrik etti.
20130318AW001109_02Protokol saat 13.30’da Şehit Yüzbaşı Necdi Şentürk merkez Park içinde buluna Türkiye Harp Mahlûlü Gaziler, Şehit dul ve Yetimleri Derneğini ziyaret ettiler. Dernek başkanı Suat Taryan tarafından karşılanan protokol, Dernek tarafından  hazırlanan lokmalardan yediler

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.