Çanakkale’de 467 Askeri Öğrenci Ve 20 Subay Gözaltına Alındı

Çanakkale Valisi Hamza Erkal, darbe girişimi ve Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu’nun gözaltına alınmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

1716564
Fotoğraf:İHA

Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu’nun sıkı yönetim komutanı olarak belirlendiğini ifade eden Vali Hamza Erkal, “Bu darbeci Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları içerisinden olan terör örgütü mensuplarının yayınladıkları listede, bizimle burada Boğaz Komutanlığında görev yapmakta olan bir Tuğamiralimiz listede sıkıyönetim komutanı olarak belirlenmiş. Dolayısıyla da onun üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız bugün onunla ilgili gözaltı işlemi uygulamıştır’ dedi.

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde Kara Harp Okulu öğrencileri ve 20 subayın İstanbul’daki darbe girişimine destek vermeye giderken gözaltına alındıklarını belirten Erkal, “Biliyorsunuz, dün Gelibolu ilçemizde Kara Harp Okulu öğrencilerinin, 467 öğrenci, 20 subay ve şoförlerle beraber emir aldıkları için İstanbul’a dönüş yapmak ve oradaki bu darbecilere katılmak üzere harekete geçmeleri dolayısıyla onların hepsine gözaltı işlemi uyguladık” diye konuştu.

Çanakkale Valisi Hamza Erkal, paralel yapı mensubu askerlerin darbe girişimine yönelik açıklamalarda bulundu. Erkal, makamında yaptığı açıklamada, “15 Temmuz 2016 tarihi itibari ile Türkiye Cumhuriyeti’nin meşru hükümetini devirmek maksadıyla Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinden bir grup terör örgütü mensubunun darbe girişiminde bulunması neticesinde dün bütün halkımız milli iradeye sahip çıkarak, karşı bir duruş sergilemiş ve sabaha karşı yönetim tekrar ele alınarak Türkiye Cumhuriyeti’nin meşru hükümeti tekrar görevine başlamış ve bu darbeyi yapmaya kalkışan terör örgütü mensuplarının yüzde 90’ı ele geçirilmiş durumdadır. Dünden itibaren Çanakkalemiz’de de milli iradeye sahip çıkmak, kendi meşru hükümetine, devletine ve vatanına sahip çıkmak adına bütün halkımız meydanlara döküldü ve meydanlarda bütün Türkiye’ye sesini duyurdu. Bu milletimizin demokrasiyi özümsediği, kendi meşru hükümetine karşı kalkacak herhangi bir kalkışmayı da bertaraf etmeyi, kendi canıyla dahi olsa o meydanlarda gösterme iradesini ortaya koymuş ve özellikle de Çanakkale’de bizim şehitlerimize yakışır şekilde vatanına sahip çıkmıştır. Malumunuz olduğu üzere, bu darbeci Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları içerisinden olan terör örgütü mensuplarının yayınladıkları listede, bizimle burada Boğaz Komutanlığında görev yapmakta olan bir Tuğamiralimiz listede sıkıyönetim komutanı olarak belirlenmiş. Dolayısıyla da onun üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız bugün onunla ilgili gözaltı işlemi uygulamıştır. Ve şuan gözaltındadır. Evinde, konutunda ve makamında aramalar yapılacak. Akabinde de onunla ilgili yasal işlemler yapılacaktır. Özellikle de halkımızın, Çanakkalelilerin kendi hükümetlerine sahip çıkmaları ve bu iradeyi açık bir şekilde sabaha kadar o meydanlarda durarak göstermeleri dolayısıyla ben hepsine teşekkür ediyorum. Tam bir Çanakkale evladına yakışır, tavır içerisinde olmaları dolayısıyla da mutluluk duyuyorum” dedi.

Çanakkale’den darbe teşebbüsü işlemine şuana kadar kimsenin katılmadığının da altını çizen Erkal, “Ancak, tabi ki istihbarat birimlerinin elde edeceği bilgiler çerçevesinde bunlar genişleyebilir. Bir de Gelibolu İlçemizde biliyorsunuz dün, Kara Harp Okulu öğrencilerinin, 467 öğrenci, 20 subay ve şoförlerle beraber emir aldıkları için İstanbul’a dönüş yapmak ve oradaki bu darbecilere katılmak üzere harekete geçmeleri dolayısıyla dün biz onların hepsine gözaltı işlemi uyguladık. Şuan onlarla ilgili de Gelibolu Cumhuriyet Başsavcılığı işlem yapmaktadır” şeklinde konuştu.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.