Caretta Carettalar Samandağ sahiline yumurta bırakmaya başladı

HATAYAkdeniz Bölgesi’nde en yoğun yuvalama kumsallarından Hatay’ın Samandağ ilçesindeki Çevlik sahiline akın eden caretta carettalar yumurta bırakmaya başladı.Samandağ Kaymakamlığı Bilimsel Araştırma Merkezi ekip lideri Dr. Bektaş Sönmez yönetiminde çeşitli üniversitelerden gelen gönüllü 5 kişilik ekip, Çevlik sahiline yumurta bırakan caretta carettaları incelemeye aldı.

Yumurta bırakma dönemine giren caretta carettalar ile ilgili gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi veren Dr. Bektaş Sönmez, Köylere Hizmet Götürme Birliği ile Çevre ve Orman Bakanlığı’nın kaplumbağaları koruma projesi imzalayarak koruma altına aldığını ve tüm giderlerin buradan karşılandığını söyledi.

Kaplumbağaları Koruma Projesi sorumlusu Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Şükran Özçelik yaz sezonu çalışmalarına başladıklarını belirterek, Samandağ kumsalının bu tür kamlumbağalar için önemli bir yuvalama alanı olduğunu anlattı.

Yıllık ortalama 200 ile 300 arasında yuva tespit edildiğini söyleyen Sönmez, “Bu her yıl değişmektedir. Bu sayı 20 ile 600 arasında değişiyor. Deniz kaplumbağaları dünya tarafından koruma altına alınmış ender hayvanlardan biridir. Nesli yok olmak üzere ve her geçen yıl gittikçe azalan bir popülasyon seyretmekte ve bunların geleceği için bir risk oluşturmaktadır. Biz burada deniz kaplumbağalarının yuvalama sezonunda, yavru sezonunda sürekli araştırmalar yapmaktayız. Yeni yuvalar bulup onların koruma önlemlerini, yuvanın nasıl korunacağını, hangi koruma ile izleneceğini izlenen korumaların hangisinin yararlı olacağını belirliyoruz ve daha sonra yumurtlama döneminden 3 aylık bir kuluçka dönemi başlıyor ve 3 ay sonra yumurtadan çıkacak yavrular çıkmaya başlıyor bu sürede yumurtalar büyük bir risk altında bulunuyor.” dedi.

Yumurtadan çıkan yavruların denize kadar ulaşması sırasında yengeçlerin, köpeklerin ve yırtıcı hayvanların baskısı altında olduklarını hatırlatan Dr. Sönmez, yumurtadan çıkan yavruların kaçının denize ulaştığını, kaçının yumurta için öldüğünü tespit edeceklerini dile getirdi.

Kaplumbağaların denize rahatça ulaşabilmeleri için sahilde yumurtadan çıkma dönemlerinde de nöbet tutacaklarını hatırlatan Dr. Sönmez, “Şu anda burada Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gönüllü olarak gelen 5 öğrenci ile çalışmaları sürdürüyoruz. Amacımız geceleri yumurta bırakmak için gelen kaplumbağaların bıraktığı yumurtaların bulunduğu yerde korunması. Biz yuvaların yerini tespit ediyor ve işaret koyuyoruz zaman zaman onların boyunu ölçüyoruz ve çevrede ışık yakılmamasını önlemeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.