Çavuşoğlu: ” YPG Menbiç’ten Çekilirken Silahlar Alınacak”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dişişleri Bakanı Mike Pompeo ile Menbiç konusunda yaptığı görüşmeyle ilgili basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Menbiç için yol haritasının üç aşamadan oluştuğunu ifade eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’la Menbiç konusunda belirlenen yol haritasının özünün korunduğunu söyledi.

Yol haritasının ilk aşamasında tarafların ön hazırlık toplantısı yapacağını söyleyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ikinci aşamada YPG’nin bölgeden çekileceğini vurguladı.

Çavuşoğlu aynı zamanda, Menbiç yol haritasının üçüncü aşamasında ise bölgeyi kimin yöneteceğinin belirleceğini de ifade etti.

ABD ile Menbiç yol haritasında ön hazırlık çalışmalarının 10 gün içinde başlayacağını dile getiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Ön hazırlık toplantısı 0-10 gün diyoruz. 6 ayı bulmayacak, daha yarısını olmayacak bir süreç diyoruz

YPG’yi terör örgütü kabul edecekleri izlenimini almadım. YPG Menbiç’ten çekilirken silahlar alınacak. Çekilmeyle süreci bittiğinde silahlar da alınmış olacak. Çekilen YPG’liler Fırat’ın doğusuna gidecek” açıklamasında bulundu.

ABD ile bozulan ilişkilerin düzelmesinin belirten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Atacağımız adım esasen hem Suriye’nin geleceği için önemli hem de ABD ile bozulan ilişkilerimizi tekrar rayına koymak için bir fırsat. O yüzden bu yol haritasının tam olarak uygulanması gerekiyor. Her iki tarafta da bu kararlılık var” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.