Caz Müziğin Efsanesi Chick Corea Yaşama Veda Etti

Caz müziğin efsanevi ismi Chick Corea 79 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Elli yılı aşkın müzik hayatında caz müziğin efsanesi olan, doğaçlamalarıyla adını unutulmazlar arasına sokan İspanyol kökenli Amerikalı caz piyanisti ve besteci Chick Corea, kanser hastalığından dolayı 79 yaşında hayatını kaybetti.

Gerçek adı Armando Anthony Corea olan müzisyenin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, 9 Şubat’ta nadir rastlanan ve yeni teşhis koyulan bir kanser türü nedeniyle yaşamını yitirdiği duyuruldu.

Corea için yapılan açıklamada, “Chick kariyeri ve hayatı boyunca yeni bir şeyler yaratmanın özgürlüğünü ve neşesini yaşadı. O sevilen bir eş, baba, büyükbaba, akıl hocası ve arkadaştı. Yaptığı işlerle onlarca yıl dünyayı dolaştı ve milyonlarca insana ilham vererek hayatlarına dokundu” denildi.

Corea’nın sevenleri için yazdığı mesaj şu şekilde aktarıldı;

“Serüvenim boyunca müzik ateşini parlak tutmamda yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Çalmaya, yazmaya, performans göstermeye devam etmeniz en büyük umudum. Kendiniz için değilse de geri kalanlar için. Sadece dünyanın daha çok sanatçıya ihtiyacı olduğu için değil, eğlenmek için.

Benim için bir aile gibi olan müzisyen arkadaşlarım. Sizden bir şeyler öğrenmek ve beraber çalmak benim için büyük bir onurdu. Benim görevim yapabildiğim her yere neşe götürebilmekti. Bunu hayranlık duyduğum çok sayıda sanatçıyla yaptım. Hayatımın zenginliği budur.”

Chick Corea kimdir?

Corea, altmışlı yılların başlarında Stan Getz, Herbie Mann gibi müzisyenlerle birlikte çalışarak kendisini geliştirdi. İlerleyen yıllarda Miles Davis’in grubuna katıldı.

Davis ile yaptığı çalışmanın ardından, dönemin en canlı ve dinamik müziklerinden bazılarını çalan grubu, Return to Forever’ı kurdu.

Corea, Herbie Hancock, McCoy Tyner, Keith Jarrett ve Bill Evans ile birlikte, John Coltrane sonrası dönemde cazda ortaya çıkan en önemli piyano sanatçılarından biri olarak kabul edilir.

Corea 23 Grammy Ödülü kazandı ve 60’ın üzerinde aday gösterildi.

Besteleri “İspanya”, “500 Mil Yüksek”, “La Fiesta”, “Armando’s Rhumba” ve “Windows”, caz müziğin önemli örneklerinden kabul edilir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.