Çeçen Lider Kadirov: Putin’i Eleştiren İnsan Olamaz, Onlar Benim Düşmanım

MOSKOVARusya’nın Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov, Başbakan Vladimir Putin’in hayatta olduğu sürece devlet başkanı olarak kalmasını istediğini söyledi. Newsweek’e özel açıklamalarda bulunan Kadirov, “Alkolik Boris Yeltsin bizleri bombaladı. Bizler haydutların elinde kalmıştık. Putin Çeçenistan’a barış getirdi. Onu eleştirenler insan olamaz. Onlar benim düşmanım…” dedi.

Çeçenistan’ın Rusya’dan bağımsız olması gibi bir durumu asla istemediklerini, bunun kendileri için korkunç olacağını kaydeden Kadirov, “Burada Moskova’dan istediğimiz elimizi serbest bıraksın ve ayrılıkçılarla savaşalım. Onlar hem halkımıza hem de İslamiyete zarar veriyor. Onlarla mücadele etmek ve savaşı bitirmek istiyorum” ifadelerini kullandı. Çeçenistan’da doğru İslam’ın canlandırılması gerektiğini savunan Kadirov, sadece askeri birliklerin dini destek olmadan başarı şansının olmadığını kaydetti.

Moskova’da bazı merkezlerin Müslüman kadını terörist ya da intihar bombacısı olarak gördüğünü ve bunun çok yanlış bir tutum olduğunu ifade eden Kadirov, din adamlarına büyük görevler düştüğünü söyledi. Toplumda yanlış harekette bulunanlarla ilgili “Manevi ve Ahlaki Gelişim Merkezi” kurduklarını, buradaki görevlilerin uyuşturucu ve aşırılıklara karşı toplumu uyardığı bilgisini verdi.

Başkent Grozni’de başı açık kadınların saldırıya uğradıkları ile ilgili haberlerin ‘kara propaganda’ olduğunu savunan Kadirov, “Duma milletvekilleri okullarda çocuklara her türlü özgürlüğün verilmesinden yana. Bu demokrasi değil. Biz çocuklarımızı okula eğitim almaları için gönderiyoruz. Rusya’da üniversitelerde sigara içilmesi resmen serbest. Üniversiteler eğitim merkezi, Dolce & Gabbana’nın gösteri mağazası değil…” eleştirisi getirdi.

ÇEÇENİSTAN RUSYA’DA SUÇ ORANLARININ EN DÜŞÜK OLDUĞU BÖLGE

Çeçen kadınlar için nasıl giyinmesi gerektiği ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Kadirov, “Kadınların Cennet’e gitmelerinin çok kolay olduğunu hatırlatmak isterim. Saçları ve kolları kapalı olacak şekilde giyinirler. Oruçlarını tutar, namazlarını kılarlar. Sonra da kocalarına sadık olurlar. Ben tüm Çeçen kadınların başlarını örtmesini arzu ederim…” şeklinde konuştu.

Rusya’nın en büyük problemi olarak alkol ve doğum oranlarının düşüklüğünü gösteren Çeçen lider, “Çin bir çocuktan fazlaya izin vermiyor. Moskova yönetimi ise birden fazla çocuğa mali destek sağlıyor… Ben Rusya’nın alkolü yasaklaması gerektiğini savunuyorum. Sonra bakıyorum, hemen Kadirov şeriat istiyor propagandaları başlıyor… İnancımızdan dolayı Çeçenistan Rusya’da suç oranlarının en düşük olduğu bölge. Bir Müslüman öncelikle yarınını düşünüyor. Bir araba çaldığında ahirette onun hesabını vermek zorunda olduğunu biliyor” açıklamasında bulundu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.