Çeçenler, Jirinovski’nin Partisinin Kapatılmasını İstedi

Çeçenistan Parlamentosu, aşırı sağcı Vladimir Jirinovski’nin Kafkasya halklarına yönelik sert açıklamalarına tepki gösterdi. Çeçenistan Parlamentosu, Jirinovski’nin başkanı olduğu Liberal Demokrat Partisi’nin de kapatılmasını talep etti. Çeçen lider Ramazan Kadirov ise Jirinovski’yi ülkede etnik kavgayı körüklemekle suçladı.
Jirinovski, geçtiğimiz Perşembe günü ‘Rossiya’ televizyonunda yayınlanan ‘Poyedinok’ (Teke Tek) programına katılarak Kafkas halklarını hedef alan açıklamalar yapmıştı. Jirinovski Rus halkının bölge insanı tarafından kuşatıldığını iddia etmişti.
Çeçenistan Parlamentosu Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, aşırı sağcı parti liderinin konuşmaları gerekçe gösterilerek Rus parlamentosu alt kanadı Duma’dan gereğinin yapılması talep edilmişti.
Duma ve üst meclis Federasyon Konseyi’ndeki Çeçen kökenli milletvekili ve senatörler de Jirinovski’nin meclis başkanlığı yardımcısı görevine son verilmesini talep ediyor. Çeçenistan’a komşu Dağıstan Cumhuriyeti yetkilileri de tepkilerini dile getirdi.
Çeçen lider Kadirov, Jirinovski’nin televizyondaki konuşmalarına sert tepki göstermişti. Kadirov, “Jirinovski’nin Kuzey Kafkasya’daki durumla ilgili konuşmaları Rusya’nın toprak ve ulusal güvenliğini tehdit ediyor. Ben devlet televizyonundan böyle bir konuşmanın yapılmasına öfkeliyim.. Jirinovski’nin Kuzey Kafkasya hakkında konuşmaya hakkı yok. O etnik düşmanlığı körükleyen ifadeler kullanıyor.” dedi. Jirinovski’yi provokasyon yapmakla suçlayan Kadirov, tüm Çeçenlere Liberal Demokrat Partisi’ne oy vermemeye davet etti.

JİRİNOVSKİ: MEMNUN OLMAYAN MAHKEMEYE BAŞVURABİLİR
Suçlamalara karşılık veren Jirinovski, parti basın bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Ben etnik düşmanlığı körüklemedim. Memnun olmayanlar mahkemeye başvurabilir” diye konuştu.
Söz konusu programın sunucusu da daha önceki bir radyo programında Kuzey Kafkasya’yı hedef alarak, “Rusya ayağa kalkarsa ne Dağıstan ne de Çeçenistan kalır” ifadelerini kullanmıştı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.