Çek Asıllı İki Sanatçıdan Örnek Davranış: Noel’de Çöpe Atılan Çamları Yeniden Diktiler

Çek asıllı iki sanatçı Romanya’nın Başkenti Bükreş’te düzenledikleri “ikinci şans” isimli kampanya ile Craciun (Noel) sonrasında çöpe atılan 300’ün üzerindeki çam ağacını Çavuşesku Sarayı (Parlamento binası) karşısındaki Izvor parkına tekrar dikti.

Prag’da film yönetmeni olan Jan Zaloudek ile fotoğraf sanatçısı Michaela Klakurkova tarafından yapılan kampanya sonrasında parkta adeta küçük bir orman oluştu. İki sanatçının örnek kampanyasına çok sayıda Romen vatandaşı da destek verdi. Tüketim ağırlıklı bir dünyada yaşadıklarını söyleyen Zaloudek, her şeyin kullanıldıktan sonra çöpe
atıldığını, yeniden değerlendirmeyi kimsenin düşünmediğine söyledi. Kendilerinin radikal çevreci olmadıklarını, ancak çöplere atılan çam ağaçlarını yeniden değerlendirerek ormanlara ve yeşil bir dünyaya birazcık da olsa destek çıkmaya çalıştıklarını vurgulayan Klakurkova ise kampanya fikrinin geçen sene oluştuğunu belirterek şu bilgileri verdi: “Geçen sene Prag’da sokak resimlerini çekerken her fotoğraf karesinde çöplerin yanına atılan çam ağaçları gördüm. Bu durumu büyük bir üzüntüyle karşıladım. Hemen bir kaç tanesini çöpten alarak diktim. Beni gören herkes büyük destek verdi. Buradaki ilgiden de memnunuz.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.