Çelik: Kılıçdaroğlu Samimi İse Anayasa Mahkemesi’ndeki Davayı Çeksin

MUĞLA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Darbe olursa tankın önüne ilk ben çıkarım” sözlerini samimi bulmadığını söyledi. CHP’nin birçok darbenin arkasında durduğunu ifade eden Çelik, Kılıçdaroğlu’nun samimiyetini Anayasa Mahkemesi’ndeki davayı çekerek gösterebileceğini kaydetti.AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ‘Türkiye Buluşması’ toplantısına katılmak üzere akşam saatlerinde Muğla’nın Fethiye ilçesine geldi. Burada yerel bir televizyona konuk olan Çelik, programın ardından Fethiye sokaklarında gezerek vatandaşlarla selamlaştı. Daha sonra Fethiye Balık Hali’nde yemek yiyen Çelik, yemek sonrasında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Zaman Gazetesi’ndeki demecine ilişkin açıklamalarda bulunan Çelik, Kılıçdaroğlu’nu samimi bulmadığını söyledi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Türkiye’de bir darbe olursa tankların önüne ilk ben geçerim’ sözlerinin partisi ile çeliştiğini aktaran Çelik, CHP’nin bu yönde karnesinin kırık olduğunu dile getirdi. CHP’nin Türkiye’deki birçok darbenin arkasındaki isim olduğunu ifade eden Çelik, şöyle konuştu: “Bugüne kadar maalesef CHP birçok darbenin arkasında olmuştur. 1960 darbesinin arkasındaki isim bizzat İsmet Paşa’dır. 28 Şubat sürecinde CHP zımnen destek olmuştur. 27 Nisan bildirisine de alkış çalmıştır. CHP Genel Başkan Yardımcısı 27 Nisan bildirisine alkış çalarken sayın Kemal Kılıçdaroğlu grup başkan vekiliydi. Ama Kemal Kılıçdaroğlu’nun aksi yönde bir beyanı olmamıştır. Biz eyleme bakarız, söyleme değil. İnsanların çok parlak lafları olabilir. İşi işte gerektir. İş başındaki tavrınız önemlidir. Siz statükocu değilseniz Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi’nden davanızı çekin. Bu sözler CHP’nin statükocu yapısını halkın gözünde kamufle etme manevrası ise bunu samimi bulmam. Ama umarım samimidir.”

ÇELİK; TÜRKİYE, ABD VE NATO EKSENİNDE OLMAYACAK

Konuşmasını Türkiye’nin yönünü Doğu’ya döndüğü yönündeki eleştirilerine cevap vererek sürdüren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Türkiye’nin alternatif bir arayış içinde olmadığını açıkladı. Türkiye’nin doğunun en batısında batının da en doğusunda olan bir ülke olduğunu anlatan Çelik, Türkiye’nin doğu ile batı arasında köprü olduğunu kaydetti. AK Parti hükümetini pergele benzeten Çelik, “Türkiye bundan önceki gibi sadece ABD ve NATO eksininde kendisine bir dış politika rolü biçmiş olan bir ülke değildir. Nasıl ki en doğru halkalar pergelle alırsınız. Neden? Çünkü pergelin bir ayağı daima sabittir. Ne kadar geniş açarsanız pergelin ayağını o kadar düzgün halkalar çizersiniz. Bizim bir ayağımız kendi ülkemizin topraklarına basacak. Antenlerimiz bütün dünyaya açık olacak. Bu antenler de 360 derece dönecek. Aslında bu olması gereken bir dış politikadır. Biz yozlaşmadan dünyayla uzlaşacağız.” dedi.

“KİMSE CUMHURBAŞKANININ SİLAH ALIP DAĞA ÇIKMASINI BEKLEMESİN”

Türkiye’nin 30 yıla yakın terör tahribatına uğradığını ve terörle mücadelenin hokus pokusla yapılacak bir şey olmadığını söyleyen Hüseyin Çelik, bu konuda kendilerini eleştirenleri edepsizlikle suçladı. Çelik, terörle mücadelenin asker ve polis tarafından yapıldığını kimsenin Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar Kurulu üyelerini silah alıp dağa çıkmasını beklememesi gerektiğini belirtti. Terörün kalleşçe vurduğunu son taktiğinin ise mayın olduğunu sözlerine ekleyen Hüseyin çelik, “Biz polisimizin askerimizin mühimmatını eksik mi bıraktık. Bu konuda irade eksikliği mi oluşmuştur. Asla. Ama terör kalleştir. Son dönemde mayın döşeyerek yapıyorlar. Nerede nasıl çıkacağını kestiremezsiniz. Terör devam ettiği sürece mücadele de devam edecek. Dünyanın hiç bir yerinde silaha çiçekle karşılık verilmez. Kısa vadede mücadele silahla olur. Ama orta ve uzun vadede sadece silahlı mücadele ile sonuç alınamamıştır. Bundan dolayı meselenin ekonomik, sosyal, psikolojik ve siyasi boyutlarıyla ilgili olarak üzerine düşeni yapmaktadır. Bunu yaparken sadece siyasi rekabet için, siyasi rant için insanlar hükümetimizi terörle müzakere yapmakla suçluyor. Bu da son derece edepsiz bir yakıştırmadır. Ümit ediyoruz terör en kısa zamanda biter. Bütün irade ve çaba bu yöndedir.” şeklinde konuştu.

“FAVORİM BREZİLYA ÇÜNKÜ ORTAK HAREKET EDİYORUZ”

Daha sonra partisinin ilçe teşkilatı tarafından düzenlenen ‘Türkiye Buluşması’ toplantısına katılan Hüseyin Çelik, İran- Türkiye ve Brezilya’nın desteklediği nükleer programından dolayı Dünya Kupası’nda favorisinin ise Brezilya olduğunu belirtti.

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.