”Cem Karaca’nın Gözyaşları” Filmine Durdurma Kararı

Fotoğraf: Vikipedi

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, “Cem Karaca’nın Gözyaşları” filminin gösteriminin durdurulmasına karar verdi.

‘Tamirci Çırağı’, ‘Namus Belası’, ‘Bu Son Olsun’ ve ‘Resimdeki Gözyaşları’ gibi şarkılarıyla tanınan sanatçı Cem Karaca’nın hayatını anlatan “Cem Karaca’nın Gözyaşları” filmi dün sinemalarda izleyicilerle buluştu. Cem Karaca’yı İsmail Hacıoğlu’nun canlandırdığı film hakkında mahkemeden durdurma kararı çıktı.

12punto’da yer alan habere göre; Cem Karaca’nın eşi İlkim Karaca, sanatçının hayatını konu alan ‘Cem Karaca’nın Gözyaşları’ filminin gösteriminin durdurulması için İstanbul Fikri Sınai Haklar ve Hukuk Mahkemesi’ne başvurmuştu. Mahkemesi devam eden yargılamada ara karar verildi. Bu karara göre filmin yayımlanması durduruldu. İcra daireleri durdurma için yetkili kılındı.

Cem Karaca’nın eşi İlkim Karaca, filmi için kendisinden izin alınmadığını söylemiş ve çekimlerin durdurulması için mahkemeye başvurmuştu. Filmin yapımcılığını üstlenen Fikri Harika Prodüksiyon ve Aytaç Medya tarafından yapılan açıklamada ise Cem Karaca’nın hayatının beyazperdeye aktarmak üzere çalışmalara başlamadan önce gerekli izinlerin alındığı belirtilmişti.

Geçtiğimiz aylarda, filme dair tüm video, fotoğraf, fragman, film kaydı gibi görsel ve işitsel kayıtların yayınlanmasını önlemeye yönelik açılan durdurma kararı talebi mahkeme tarafından reddedilmişti. Danışmanlığını Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca’nın yaptığı film, sanatçının hayatının sürgün kaldığı Almanya’dan Türkiye’ye dönüşüne kadar olan dönemini anlatıyor.

İsmail Hacıoğlu’nu Cem Karaca’yı oynadığı filmde deneyimli oyuncu Fikret Kuşkan’ı baba Mehmet Karaca, Yasemin Yalçın’ı anne Toto Karaca rolünde. Projede ayrıca, Melisa Aslı Pamuk, Meral Çetinkaya, Melisa Döngel, Buçe Buse Kahraman, Kubilay Tuncer, Alper Saldıran gibi oyuncular rol alıyor.

Cem Karaca’nın eşi İlkim Karaca’nın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Olayların doğru olarak aktarılması yönünde bir hassasiyetim var. Cem’in hayatını anlatan önemli bir film projesinde eşi ve yasal mirasçısı olarak yok sayılmam beni üzdü…”
“Bir kişinin ölümünün ardından onunla ilgili bir film çekmek etik midir?” sorusuna da devap veren Karaca, “Vefat eden kişinin yasal mirasçılarından izin alınarak yapılıyorsa neden olmasın. Ancak izin almadan, ‘Ben yaptım ve oldu, kanunları, hukuku ve merhumun yasal mirasçılarını tanımıyorum’ şeklinde bir yaklaşımı doğru bulmuyorum. Hatta bu şekilde bir yaklaşımı saygısızca ve vefasızca buluyorum” dedi.

Fotoğraf: Beyazperde

Fikri Harika ve Aytaç Medya ortak yapımcılığında çekilen filmin vizyondan kaldırılmasına yönelik açılan davaya ilişkin Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca, Aytaç Medya Temsilcisi Avukat Kaya Türkü, All Stars Music şirketi sahibi Mine Aksoy’un katılımıyla İstanbul’daki bir otelde basın toplantısı düzenlendi.

Emrah Karaca, filmin gösterime girdiği hafta böyle bir konuyla karşılaşmaktan üzüntülü olduklarını ifade ederek, “Davacı taraf babamın son eşidir. Kendisine miras hukukuyla intikal eden 4’te bir hakların da sahibidir. Bir sanatçının en büyük mirası eserleridir. Ortada 2018 senesine kadar devam eden bir ortaklık söz konusuydu. Bu ortaklık babamın şarkılarıyla alakalıydı. 2018’de kendi tasarrufuyla haklarını All Stars Music şirketine satmıştır.” dedi.


All Stars Music şirketi sahibi Mine Aksoy ise Emrah Karaca ve İlkim Karaca arasında hep bir köprü olmaya gayret gösterdiğini kaydederek, şunları kaydetti:

“İşin ne hukuki ne manevi ne de ticari boyutu gerçekle örtüşen bir taraftadır. Rahmetli Cem Karaca’nın eserlerinin kullanılabilmesi ve gençlere duyurulabilmesi için çabaladım. İlkim Hanım defaaten benim kapımı çalmıştır. ‘Ben bu işten yoruldum, lütfen haklarımı satın alır mısın?’ demiştir. Ben kendisine edisyon sözleşmesi teklif ettim. Edisyon istemediğini ve devir istediğini söylemiştir. O dönemin ciddi bir meblağ karşılığında ben bu hakları devir aldım. Tabir yerindeyse yerde yatan bir kataloğu ayağa kaldırdım. Emrah’ın (Karaca) da burada çok büyük desteği vardır. Bütün bu uzun yolculukta yanlarında olmuşumdur.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.