Cephanelik Patlamasında Hayatını Kaybeden 25 Asker Doğal Afet Nedeniyle Şehit Sayılmış

 

Cephane patlamasında şehit olan Onur Fikret Dülger

Afyonkarahisar’da cephanelik patlamasında hayatını kaybeden 25 asker için düzenlenen ‘Şehit Personel Formu’nda “Görev sırasında doğal afet nedeniyle şehit olan personel” yazılması, olayda hayatını kaybeden Trabzonlu şehit Piyade Er Onur Fikret Dülger’in babası Zekai Fırat Dülger’i isyan ettirdi.

Afyonkarahisar’da 5 Eylül 2012 günü akşam saatlerinde meydana gelen patlama sonrasında hayatını kaybeden 25 asker içerisindeki Piyade Er Onur Fikret Dülger’in babası Zekai Fırat Dülger, şehitler için düzenlenen personel formuna “Görev sırasında doğal afet nedeniyle şehit olan…”ibaresinin konulmasıyla ilgili olarak, “Madem oğlum ve silah arkadaşları doğal afet şehidi peki 3 askeri görev neden tutuklandı ?” sorusunu sordu.

“Burada bir patlama oldu. Devlet, Yürütme veya Genelkurmay nasıl olayı bu kadar basite indirgeyip böyle bir rapor hazırlar” diyen Dülger, “Esef verici bir şey, ben devletim adına utanıyorum. Bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağım, diğer şehit aileleriyle de görüşüyorum. Başbakanımız çıktı başka bir açıklama yaptı, Genelkurmay çıktı başka bir açıklama yaptı. Bakanımız ayrı bir açıklama yaptı. Fevkalade tutarsız, fevkalade utanç verici ve şehit ailelerinin acısını arttırmaktan başka bir işe yaramayacak bir sonuç. Avukatlarımı görevlendirdim, sonucu nereye giderse gitsin, tüm haklarımızı almak için mücadele edeceğiz. Bu patlamada ihmali ortaya çıkarana kadar bu işin peşini bırakmayacağım. Genelkurmay Başkanı’na, bu olayda ihmali olan kişilerin hukuka teslim edilmemesi durumunda hakkımı helal etmediğimi söyledim. Bu ağır suçu işleyenlerin bir an önce yargıya teslim edilmesini istiyorum. Yok doğal afet, yok merak saikiyle, yok kaza diye geçiştirilmesine tahammül edemiyorum.”

Son olarak olayda tutuklu askeri görevlilerin olduğunu, bu duruma rağmen nasıl doğal afet diye bir sonuca vardıklarına anlam veremediğine değinen Dülger, “Eğer bu olay doğal afet ise, olay sonrasında Mühimmat Bölge Komutanı, Bölük Komutanı ve bir Üstteğmen neden tutuklanmıştır. Bir tarafta tutuklu askeri görevliler bir tarafta anlamsız bir sonuç. Bunun içerisindeki mantığı Sayın Genelkurmay Başkanı bize çıkıp açıklasın. Doğal Afet varsa bu tutuklamalar neden, tutuklamalar gerekliyse doğal afet sonucunu oluşturan unsurlar nedir? Bunu bize açıklasınlar” diyerek hazırlanan raporun tutarsızlığının bir an önce giderilmesini talep etti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.