Çevre felaketinin uzaydan çekilen son fotoğrafları yayınlandı

 

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Meksika Körfezi’nde petrolün sebep olduğu çevre felaketinin uzaydan çekilen en son fotoğraflarını yayınladı.20 Nisan’da Deepwater Horizon petrol platformunda meydana gelen patlamada 11 kişi yaşamını yitirmiş, platform okyanusun derinliklerine gömülmüştü. O tarihten bu yana devam eden çevre kirliliğinin boyutları, NASA’nın Terra ve Aqua uyduları tarafından gözler önüne serildi. 

NASA’nın, uyduların atmosferdeki farklı nitelikteki aerosolleri tespit etmesini sağlayan projesi MODIS tarafından çekilen yüksek çözünürlüklü fotoğraflarda, platformdaki alevlerden körfezdeki petrol yayılmasına kadar pek çok detay yer alıyor. Petrolün hızla yayıldığı yerlerde suyun renginin kahverengi olması dikkat çekiyor. 

Meksika Körfezi’ne sızan petrol miktarının BP kayıtlarına göre günde 14 bin varili bulduğu belirtiliyor. ABD yönetiminin BP’ye şimdilik varil başına 4 bin 300 dolar ceza kesmesi gündemde. Tahminlere göre, 39 günde 546 bin varil ham petrolün çevreyi zehirlemesine neden olan BP’ye çıkacak faturanın 2,5 milyar doları bulabileceği aktarılıyor. 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.