Çevre Kirliliği Ve Küresel Isınmaya Dikkat İçin Bisikletiyle Türkiye Turuna Çıktı

ADANAOsmaniye’nin Kadirli ilçesinde Motor Sporları Derneği Başkanı Yusuf Dokuzoğlu (30), ‘çevre kirliliği ve küresel ısınmaya’ dikkat çekmek için bisikletle Türkiye turuna çıktı. “Sağlıklı bir gelecek ve yaşanabilir bir dünya için sen de pedalla” sloganı ile 20 günde 3 bin kilometre kat etmeyi hedefleyen Dokuzoğlu, gezisinin ikinci durağı Adana’ya geldi.

Arkadaşları tarafından karşılanan Yusufoğlu, Merkez Sabancı Camii’nin D–400 Karayolu’na bakan kapısının önünde basın açıklaması yaptı. Aynı zamanda Kadirli Kaymakamlığı’nda devlet memuru olan Dokuzoğlu, çocukluk hayalini gerçekleştirdiğini söyledi.

Bütün sporcuların ortak kaygısı olan küresel ısınma ve bunun dünya üzerindeki olumsuz etkilerine ve insan faktörüne dikkat çekmek için yola çıktığını hatırlatan Dokuzoğlu, “Bu konudaki çabalara bir nebze de olsa katkı sunmak istiyorum. İzmir, Konya, Burdur, Ankara, Kırşehir, Nevşehir ve Kahramanmaraş güzergahından tekrar Kadirli’ye döneceğim. 20 günlük programımda toplam 22 il ve 3 bin kilometre yol gezmiş olacağım.” dedi. Gittiği her ilde “Sağlıklı bir gelecek ve yaşanabilir bir dünya için sen de pedalla” sloganına vurgu yapacağını ifade eden Dokuzoğlu, sponsorların ve kendi imkânlarıyla gerçekleştireceği turun bazı bölümlerinde arkadaşlarının kendilerine eşlik ederek destek sağlayacağını dile getirdi. Türkiye’de bisiklet sporunun ihmal edildiğini ve bu sahada yeni bir oluşum meydana getirmeye çalıştıklarını anlatan Yusuf Dokuzoğlu, “Bisiklet günümüzde şehir içinde çok önemli bir ulaşım aracı. Ama maalesef ülkemizde bisiklet kültürü ve yolu yok. Bisiklete bindiğinizde insanlar ‘bisiklete mi düştünüz’ diye yaklaşıyorlar. Halbuki bisiklet insan ve doğa dostu verimli bir araçtır. Yolculuğumuzun bir amacı da halkı bisiklete teşvik etmektir.” şeklinde konuştu.

Dokuzoğlu, Adana’da bir süre dinlendikten sonra turuna devam etti.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.